Primorski slovenski biografski leksikon

VUK Franc, gospodarstvenik in kult. delavec, r. 15. maja 1897 v Mirnu, u. 1. jul. 1968 v bolnišnici v Šempetru pri Gor., ml. brat Antona Vuka (gl. čl.). Oče Anton, čevljarski mojster, mati Jožefa Klančič. Ljudsko š. je obiskoval v Mirnu, dve l. pa trgovsko š. v Gor. Med prvo svet. vojno je z Mirenci odšel v begunstvo na Štajersko in pričel delati v trgovini mirenske Čevljarske zadruge v Celju. Po končani vojni in vrnitvi domov se je zaposlil v trgovini čevljev mirenske zadruge na gor. Korzu, nato pa je delal v trgovini Trampuža in Koklja v Gor. 1938 je v tem mestu odprl lastno trgovino čevljev »pri sv. Krišpinu« v Raštelu skupaj s svakom Mirkom Tomažičem. Na povabilo Jože Vilfana je jeseni 1943 odšel v partizane, kjer je v Pokrajinskem odboru OF za Slovensko Primorje zastopal kršč. socialiste. Medtem mu je umrla žena, prav tako je v partizanih zaradi sektarških odnosov zašel v težave, zato je zbolel in se začasno zatekel k bratu Antonu Vuku v Norcio (Umbrija). Na koncu 1943 se je vrnil v Miren, avg. 1944 so ga Nemci skupaj s hčerko Rado aretirali. Do Božiča je bil zaprt v Coroneu v Trstu, nato je s hčerko bil poslan na prisilno delo v Graz. Tik pred koncem vojne mu je uspelo priti domov, ponovno je odprl trgovino v Gor., ki je delovala do 1947. Po priključitvi Mirna k Jsli se je zaposlil v čevljarski zadrugi oz. kasnejši tovarni čevljev Jadran, kjer je bil odgovoren za skladišče in je imel na skrbi trgovine te tovarne v različnih krajih Slov. in Hrvaške. – Franc V. se je skoraj celo življenje ukvarjal tudi z ljudsko prosveto, zlasti z režiranjem, maskiranjem igralcev in knjižničarstvom. V gor. Prosv. zvezi je v dvajsetih letih vodil telovadni odsek. Kot režiser ljubiteljskih odrov je v Mirnu gojil zlasti klasični slov. ljudski repertoar. Ob 70-letnici F. Bevka je v tem kraju 1960 vodil uspelo dramatizacijo recitacij, proze in prizorov iz pisateljevega knjižnega zaklada pod naslovom Mrak za rešetkami. Z Bevkom sta si bila tudi dolgoletna prijatelja in ga je še zlasti po pisateljevi naselitvi v Rožni dolini redno obiskoval. Franc V. je bil velik ljubitelj slov. knjige, odlično je poznal slov. književnost, zanimal se je za zgod. in je vedno sledil tudi aktualnemu dogajanju. Proti koncu življenja se je ljubiteljsko ukvarjal s slikarstvom in upodabljal v olju zlasti domače pejsaže. V zborniku Leto vere (Lj. 1968, 86–88) je obj. čl. Dolgujemo jim hvaležnost, v katerem opozarja na vlogo žpka I. Rojca pri nastanku Čevljarske zadruge in v gospodarskem ter socialnem napredku Mirna.

Prim.: Podatki hčerke Bogomile Cotič iz Šempetra pri Gor.; arhiv A. Vuka v Mirnu; Naš čolnič 1924, št. 10, 240; NL 4. jul. 1968; PrimN 20. jul. 1968; PDk 11. in 21. avg. 1970; J. Beltram, Tukaj je Jugoslavija, Koper 1983, 136; SBL IV, 641.

M. V.

Vuk, Marko: Vuk, Franc (1897–1968). Slovenska biografija. Slovenska akademija znanosti in umetnosti, Znanstvenoraziskovalni center SAZU, 2013. http://www.slovenska-biografija.si/oseba/sbi952420/#primorski-slovenski-biografski-leksikon (15. november 2024). Izvirna objava v: Primorski slovenski biografski leksikon: 17. snopič Velikonja - Zemljak, 4. knjiga. Ur. Martin Jevnikar Gorica, Goriška Mohorjeva družba, 1991.

Komentiraj posredujte nam svoj komentar ali predlog za izboljšavo vsebine