Primorski slovenski biografski leksikon
ROLIH Hilarij, pomorski inženir, projektant, podjetnik, r. 12. jan. 1932 v Trstu, živi v New Yorku (ZDA). Oče Josip, računovodja pri trž. Lloydu, mati Karmela Orel, gospodinja, oba Tržačana. Niž. sred. š. Duca D'Aosta, maturiral na liceju Oberdan 1949. Na U. v Trstu je študiral pomorsko inžen. in diplomiral 1956. 1956–57 je učil na Istituto nautico na trgu Hortis, 1956 se je poročil z Zorko Pertot in se z njo naslednje leto preselil v ZDA, kjer sta že živeli dve sestri, poročeni z amer. oficirjema. Naselil se je v New Yorku, začel takoj delati, vpisal pa se je tudi na Politehnični inštitut U. v New Yorku in dosegel 1959 Master of mechanical engineering. L. 1971 je dodal še drugo diplomo – Master of buisiness administration na isti U. Dela ves čas pri podjetju George G. Sharp, ki je bilo ustanovljeno 1920 in je med vojno zgradilo 400 ladij (Victory ships) za prevoz vojnega materiala in 50 letalonosilk »Baby flat tops«. Ko je prišel k podjetju, so začeli projektirati prvo atomsko trgov. ladjo Savannah. Nastopila je na razstavi mirnodobne uporabe atomske energije in obšla številna pristanišča sveta, da so si jo ljudje ogledali in spoznali, da ni nevarna. Za ladjo so dobili priznanje »Spery award«, ki ga podelijo vsakih deset let kakemu podjetju za uspešno in inovativno delo. Potem so zasnovali »integrirane ladje«, to so vlačilci, ki se združijo z ladjo v eno: en vlačilec za dve ladji, dva vlačilca za štiri ladje – ena naklada, druga razklada, vlačilec skrbi za usklajenje. Napravili so posebne ladje hladilnice za prevoz mesa iz Avstralije v ZDA. Bile so največje na svetu, z največjim hladilnim hramom, mesa je šlo vanj 40. 000 ton, vse v kontejnerjih. Te načrte je osebno izdelal R., narisal je tudi načrt za ladjo za prevoz banan. – Skupaj so projektirali ladje za prevoz na stotine vozil (»roll on / roll off«), izdelali projekt za »ferry boat« za 6. 000 ljudi, največji na svetu, ki se napolni ali izprazni v 8 min. in vozi med Manhattanom in State Islandom: 18 min. vožnje. Sodelovali so pri načrtu 16 ladij za čiščenje morja ob ekoloških katastrofah (ob izlivih nafte). – V podjetju G. G. Sharp je bil najprej šef sekcije pomor. inž., kmalu je postal dir. odd. inženerije in potem podpreds. celotne inženerije. 1983 je postal tehn. dir., nazadnje je zasedel najvišjo funkcijo, administrativni dir. uprav. sveta G. G. Sharp. – L. 1964 je kupil nekaj delnic podjetja G. G. Sharp, zdaj jih ima 30%, vseh delničarjev je 12. – Ustanovil je še lastno podjetje in ga razširil na kolege. Imenuje se Inlerc, Inc. (ime iz začetnih zlogov dejavnosti). Investirajo v stavbe za urade in v stavbe za oddajo v najem. – Piše znanstvene razprave iz mehanike in pomorstva. Sodeluje pri slov. prireditvah in slov. maši v N. Y. Bil je med ustanovitelji American-Slovene buisness community (eden izmed osmih dir. za vso Ameriko), dejaven je pri Svetov. slov. kongresu, tudi je eden izmed amer. dir. amer. banke LBS Bank v N. Y., vse delnice ima Ljubljanska banka v Lj.
Žena Pertot Zorka, uradnica, njen oče Milivoj je imel v Barkovljah pri Trstu mizarsko delavnico, gradil pa je tudi jadrnice za it. Touring club. Maturirala je na Viš. real. gimn. (zdaj Liceju Fr. Prešerna) 1953, nato se je vpisala na Ekonom. fak. trž. U in delala za milansko prevozno podjetje. Tudi v ZDA je delala, ko pa je dobila sinova, je ostala doma. Ko sta fanta odrasla, dela v sinovem podjetju kot administratorka.
Sin Hilary je dosegel diplomo Master of buisness in ima s prijateljem podjetje s 50 uslužbenci. Ukvarja se s preverjanjem in iskanjem informacij za naročnike.
Drugi sin Peter je arhitekt in dela v očetovem podjetju. Riše načrte za urade in za moderniziranje hiš.
Prim.: J. Velikonja and R. L. Lencek, Who's who of Slovene descent in the United States, Seatle-New York 1992, 86–87; Z. Tavčar, Slovenci za danes: Dr. Hilarij Rolih, M (Trst) 1994, 137–44 s 5 sl., s sl. amer. doma in 10 ladij; IzvTrst 1948–54; podatki sorodnikov.
Jem.
Komentiraj posredujte nam svoj komentar ali predlog za izboljšavo vsebine