Primorski slovenski biografski leksikon

MUNIH Zdravko, glasbenik in zborovodja, oče glasbenika Marka Muniha (gl. čl.), r. 10. febr. 1901 na Mostu na Soči, u. 3. dec. 1966 tam. Oče Jožef, trgovec, mati Marija Kumar. Bratje in sestre: dr. Jožko, pravnik; Ciril, duhovnik (gl. čl.), Alojzija in Marija. Dokončal je gimn. in abiturientski tečaj v Lj. Pod it. oblastjo je bil občinski tajnik. Da bi lahko opravil tajn. izpit, se je vpisal na U v Padovi. 26. nov. 1934 se je poročil z uradnico na županstvu Dragico (Karolino) Makarovič. Ob tej priložnosti mu je Janez Laharnar zložil pesem s posvetilom. Iz te družine so izšli: Marko (dirigent), Tadej (pravnik), Pavel (magister kemije). M. je poleg poklica tajnika vse do konca druge svet. vojne delal tudi v domači trgovini. Po vojni je bil brez pravega razloga tri mesece zaprt, 1947 pa je dobil službo kot komercialist pri železnici. 1958 je zbolel in bil invalidsko upokojen. Ko so faš. prepovedali slov. besedo, sta vodila prosv. življenje na Mostu Zdravko Munih in Milutin Vuga. Pod okriljem c. pev. zbora so priredili vrsto koncertov, ki so jih izvajali tudi v Ponikvah, Podmelcu, Lomu in na Šentviški gori. M. je interpretiral dela Vinka Vodopivca, Janeza Laharnarja in Srečka Kumarja. Ustvarjalno je bil povezan tudi s pianistom Troštom in Lojzetom Bratužem. Bil je eden izmed zborovodij in kult. organizatorjev na zasedeni Prim., ki bi jih lahko imenovali stebre narodne zavesti. Najbolj uspešen je bil koncert, ki so ga izvedli tik pred prepovedjo delovanja prosv. društev. Po drugi svet. vojni je M. osnoval na Mostu meš. zbor, ki je štel okrog 40 članov. Poleg pesmi so naštudirali tudi tri spevoigre: Povodni mož, Srce in denar ter Kresniček. Koncert tega zbora je snemal tudi Radio Koper. Ko je prišla na strok. ekskurzijo skupina univ. prof. iz vse Jsle, so jim na hitro organizirali koncert, katerega je dr. Vlado Vavpetič z navdušenjem opisal v Naših razgledih. Višek M-ega zborovodskega delovanja predstavlja vodstvo meš. pev. zboira Svoboda tovarne Meblo v Novi Gor. Med drugim so nastopili tudi v Radomljah pri Laškem. Glasbeno je vzgojil veliko mladih, ki so mu bili za to iskreno hvaležni.

Prim.: Podatki soproge Dragice Munih; Zdravko Munih (s sl., ob njegovi smrti napisal Stane Jan) PrimN 10. dec. 1966; Lado Vavpetič, Ob šestem zborovanju učiteljev vseh jsl. pravnih fakultet, NRazgl 9. jul. 1955; Vokalni koncert v Novi Gorici, PrimN 24. dec. 1955.

Stres

Stres, Peter: Munih, Zdravko (1901–1966). Slovenska biografija. Slovenska akademija znanosti in umetnosti, Znanstvenoraziskovalni center SAZU, 2013. http://www.slovenska-biografija.si/oseba/sbi924770/#primorski-slovenski-biografski-leksikon (18. december 2024). Izvirna objava v: Primorski slovenski biografski leksikon: 10. snopič Martelanc - Omersa, 2. knjiga. Ur. Martin Jevnikar Gorica, Goriška Mohorjeva družba, 1984.

Komentiraj posredujte nam svoj komentar ali predlog za izboljšavo vsebine