Primorski slovenski biografski leksikon

MUNIH Marko, dirigent in zborovodja, r. 6. jan. 1936 (op. ur.: 9. jan. 1936) na Mostu na Soči. Oče Zdravko, višji komercialist, mati Dragica Munih, uradnica. Osn. š. v rojstni vasi, nižjo gimn. v Tolminu, višjo gimn., srednjo glasb. š. ter AG (klavir in dirigiranje) v Lj. Diplomiral je 1961. Nato se je eno leto spopolnjeval pri Lovru Matačiću v Frankfurtu. Službovanja: najprej korepetitor v Slov. filharmoniji, nato od 1963–71 dirigent orkestra SF, od 1965–75 umet. vodja Akad. pev. zbora T. Tomšič, s katerim je dosegel velike uspehe in prepotoval Evropo, ZDA in Kanado. 1960 je dobil študentovsko Prešernovo nagrado za dirigiranje Beethovnove Sedme simfonije. 1969 je dobil nagrado Prešernovega sklada za umet. vodenje APZ T. Tomšič in 1983 Betettovo nagrado za poustvarjalno delo. Od 1971–79 je bil umet. vodja in dirigent Komornega zbora RTV Lj. Od 1979 je glavni in odg. ur. glasb. sporeda Radia Lj. Kot dirigent redno nastopa z orkestroim SF, radij. simfoniki in drugimi orkestri doma in na mednar. festivalih. S svojim delom je dal in daje viden in tehten prispevek slov. glasb. življenju, predvsem s poustvaritvami velikih slov. in tujih vokalno instrumentalnih del, kakor so: Brahmsova Pesem usode, Haydnovi Letni časi, Kozinova Tlaka, Srebotnjakova Ekstaza smrti, Arničeva skladba Z vlakom. Prvič je izvedel Ukmarjeve Integrale, Gabrijelčičev Preludij, Bravničarjevo Simfonijo »Faroniko«, Gobčeve Splavarje na ognjeni reki, Rojkovo Mačjo predilnico in Golobovo Staro Ljubljano. Z zboroma je krstil vrsto slov. zborovskih skladb. Veliko zborovskih in orkestralnih del je posnel tudi na gramof. plošče. Njegovo dirigiranje odlikujeta izostren okus in veliko muzikalno znanje.

Prim.: Kritične ocene, reportaže in intervjuji v vsem jsl. tisku, jsl. publikacijah in v tujem tisku; Il Gazzettino, Kleine Zeitung, Tagespost, Golos Rigi, Robotničesko delo, Suomen Sanoma itd.; osebna pola.

Har.

Harej, Zorko: Munih, Marko (1936–2024). Slovenska biografija. Slovenska akademija znanosti in umetnosti, Znanstvenoraziskovalni center SAZU, 2013. http://www.slovenska-biografija.si/oseba/sbi924740/#primorski-slovenski-biografski-leksikon (18. december 2024). Izvirna objava v: Primorski slovenski biografski leksikon: 10. snopič Martelanc - Omersa, 2. knjiga. Ur. Martin Jevnikar Gorica, Goriška Mohorjeva družba, 1984.

Komentiraj posredujte nam svoj komentar ali predlog za izboljšavo vsebine