Slovenski biografski leksikon
Sachs Alojzij, glasbenik in skladatelj, r. 28. maja 1869 v Medvodah, u. 13. nov. 1910 v Lj. Njegov oče Alojzij, po rodu Nemec iz Kremsa, je služboval kot orožniški stražmojster v Šk. Loki, kasneje kot pazniški uradnik v Goričanah. Mati Marija roj. Bernik je bila izvrstna pevka in je izhajala iz rodbine škofjeloških godcev. S. je po osnovni šoli dovršil še tri gimn. razrede in nato učiteljišče v Lj.: tu ga je učil petja in glasbe Anton Nedved (SBL II, 197–8). Po končanem učiteljišču (1887) je služboval kot učitelj v Vipavi, Smledniku, v Lj. na II. mest. deški šoli in v Prisilni delavnici. Kot pevovodja se je udejstvoval pri Rokodelskem društvu (1892–910), pri društvu Merkur, Slavcu in LZ.
V šol. l. 1892/3 je poučeval na šoli GM v Lj. klavir. S. je bil dober in požrtvovalen pevovodja, spreten violinist, pianist in organist ter nadarjen, zmožen in plodovit skladatelj. Njegove v tisku izšle skladbe so: Novi Salomon (šaljivi trospev za tenor, bariton in bas s klavirjem, 1893); Pesmi za moške zbore (9 moških zborov in 6 četverospevov, 1906); Predpustne pesmi (5 skladb za moški zbor in 1 četverospev s klavirjem); Idila (moški zbor, GM v Lj. za l. 1905/6); Vijolični vonj (meš. zbor, GM I); II. venec slov. narodnih pesmi za moški zbor in soli (izdalo in založilo Slov. pevsko društvo LZ); Nagrobnica O Gospod! (Zbori 1932, 3); Čakaj Gospoda (cerkven meš. zbor, CG 1940, 5–6).
V rkp. so izmed svetnih skladb: kupleti za burko Pravica se je izkazala (za dvospev, glasove in klavir) in še mnogo drugih kupletov; Jetnik (meš. zbor s samospevi, 1905); Luč (balada za meš. zbor s samospevi, l. 1909 nagrajena od zgb Kola in GM v Lj.); Auf zu des Himmels silbernen Sternen (ženski zbor s klavirjem); I. Venec slov. narodnih pesmi za moški zbor in še več posameznih moških zborov. Cerkvene skladbe, ohranjene v rkp., so: lat. maša v čast sv. Antonu Pad. za meš. zbor in orgle; Slov. maša za meš. zbor, več mašnih pesmi, Te Deum (s skrajšanim besedilom), pet božičnih pesmi, ena postna, 4 velikonočne, več Marijinih, dve evharistični, tri svetniške, dva Tantum ergo in dva O salutaris hostia ter zbirka moških zborov na lat., nemško in slov. besedilo. — Prim.: Jubilejni zbornik kat. društva rokodel. pomočnikov ob 75-letnici, Lj. 1930, 70; Zorko Prelovec, Zbori 1932, 3; St. Premrl, CG 1940, 5–6, 70. Slika: Zbori 1930, 4. Pl.
Komentiraj posredujte nam svoj komentar ali predlog za izboljšavo vsebine