Novi Slovenski biografski leksikon
DOLENC, Metod (Metod Dolenec, L. Lipovec, šifra J. J. dr.), pravnik, univerzitetni profesor (r. 19. 12. 1875, Slap, Vipava; u. 10. 10. 1941, Ljubljana). Oče Rihard Dolenc, vodja vinarske šole na Slapu in na Grmu pri Novem mestu, mati Terezija Dolenc, r. Pasta. Hči Marija Dolenc, farmacevtka.
Ljudsko šolo je obiskoval v rojstnem kraju, gimnazijo pa prvo leto v Ljubljani, nato v Novem mestu, kjer je 1893 maturiral. Po odsluženem vojaškem roku na Dunaju je 1894–98 študiral pravo na dunajski univerzi in julija istega leta postal pripravnik v Novem mestu, ob koncu avgusta pa avskultant (pomožni sodni uradnik, imenovan za celotno področje višjega deželnega sodišča). Promoviral je 1899 in 1900 opravil sodniški izpit. Imenovan je bil za sodnega pristava ali adjunkta (pomožni sodni uradnik, imenovan na določeno mesto) na okrožnem sodišču v Novem mestu in nato 1905 dodeljen predsedstvu višjega deželnega sodišču v Gradcu, ki je bilo takrat pristojno tudi za Štajersko, Koroško in Kranjsko. Bil je knjižničar in zapisnikar v t. i. slovenskem senatu, kjer je bil eden izmed sodnikov Slovenec. Prav v tem času so si slovenski odvetniki prizadevali za uveljavitev slovenskega jezika pri razpravah in izdaji slovenskih sodb. Da bi si pridobil praktične izkušnje, je Dolenc 1907 pet mesecev delal na državnem tožilstvu in višjem državnem tožilstvu v Gradcu (takrat imenovanem državno pravdništvo oz. Staatsanwaltschaft). 1909 je postal okrajni sodnik, 1912 pa je bil na lastno prošnjo premeščen k okrajnemu sodišču Gradec okolica. Ostal je tudi referent v predsedstvenem oddelku višjega deželnega sodišča, kjer je še naprej skrbel za knjižnico in slovenske obrazce. V obdobju, ko je živel v Gradcu, je sodeloval tudi v pravniškem društvu – Juristenverein, ki je mdr. organiziralo predavanja pomembnih pravnikov. Redno se jih je udeleževal in bil tudi sam predavatelj. Tam se je seznanil z znamenitim profesorjem kazenskega prava, kriminologom in utemeljiteljem znanstvene kriminalistike Hansom Grossom, kar je vplivalo na kasnejša Dolenčeva znanstvena prizadevanja na področju kazenskega prava in kriminalistike. 1907 se je udeležil tečaja za sodno psihologijo in psihiatrijo v Giessnu v Nemčiji, kjer se je še dodatno seznanil z novimi smermi kazenskopravne vede. To obdobje je končala prva svetovna vojna, ki jo je preživel kot vojaški sodnik v Rusiji, Romuniji in Italiji. 1917 je sicer postal deželnosodni svetnik v Gradcu, a je bil 1918 dodeljen na novoustanovljeno višje deželno sodišče v Ljubljani, ki je začelo z delom 1. decembra 1918. Za svetnika višjega deželnega sodišča je bil imenovan 15. septembra 1919. Tu se je njegova sodniška pot končala.
Konec marca 1920 je bil imenovan za rednega profesorja kazenskega prava na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani. Poleg kazenskega materialnega in procesnega prava je predaval tudi kriminalistične pomožne vede ter posamezna poglavja iz slovenske in jugoslovanske pravne zgodovine, 1921–22, 1925–26 in 1935–36 je bil tudi dekan Pravne fakultete. Z organiziranjem različnih srečanj se je trudil za dobro sodelovanje med člani fakultete, da bi jim omogočil redne objave znanstvenih del, pa je dal pobudo za ustanovitev Zbornika znanstvenih razprav. Zbiral je tudi knjige in uredil seminarsko knjižnico. Pravno fakulteto je zastopal v komisiji za pripravo univerzitetnega zakona, univerzitetne in fakultetne uredbe itd. Z delom, ki ga je opravil za Pravno fakulteto, je prispeval k ugledu nove ljubljanske Univerze in kot njen rektor 1929–30 dosegel, da je bila v proračunu določena vsota za gradnjo univerzitetne knjižnice. Dal je tudi idejo za ustanovitev stavbne zadruge univerzitetnih profesorjev »Dom in Mir« ter bil dolga leta njen načelnik. Tako je pripomogel k temu, da je tudi v času stanovanjske stiske marsikateri član profesorskega zbora dobil lasten dom.
1928 je postal član Jugoslovanske akademije znanosti in umetnosti v Zagrebu. Dejaven je bil kot član društva Pravnik in v tridesetih letih 20. stoletja tudi njegov predsednik (kasneje tudi njegov častni član). Želel je tesneje povezati teorijo in prakso, da bi pravniško društvo z razpravami o zakonskih predlogih in s spomenicami lahko vplivalo na zakonodajo. Dal je pobudo za izdajanje Zbirke zakonov. Pred drugo svetovno vojno je bil dejaven podpornik kongresov jugoslovanskih pravnikov, član njihovega stalnega odbora, blagajnik, podpredsednik, predsednik in večkrat tudi referent na kongresih.
Kot predstavnik društva Pravnik je sodeloval pri pripravah na ustanovitev Akademije znanosti in umetnosti v Ljubljani ter si prizadeval za ustanovitev razreda za pravne vede. 1938 je bil izvoljen za rednega člana Akademije znanosti in umetnosti (danes SAZU) v Ljubljani in bil od 1939 do smrti načelnik pravnega razreda. Njegova je bila zamisel zbirke Pravni spomeniki slovenskega naroda in Razprave razreda za pravne vede.
V času priprav nove jugoslovanske kazenske zakonodaje je vseskozi deloval v strokovnih delovnih telesih, npr. v Vrhovnem zakonodajnem svetu. Kazensko pravo se je namreč v novonastali Državi Slovencev, Hrvatov in Srbov razločevalo po šestih pravnih območjih, šele 1929 pa sta izšla nova zakona, ki sta veljala za celotno jugoslovansko ozemlje: kazenski zakonik in zakonik o sodnem kazenskem postopku. Dolenc je bil tudi član stalnega svetovalnega odbora za kaznilnice pri pravosodnem ministrstvu in je obiskal tovrstne zavode v vsej državi, razen v Podgorici. Udeleževal se je mednarodnih kriminalističnih kongresov, npr. v Pragi (1930), Berlinu (1935), Parizu (1937) in Rimu (1938). Aktivno je sodeloval tudi na kongresu slovanskih pravnikov v Bratislavi (1933), kjer je bil odlikovan s častnim doktoratom Univerze v Bratislavi. Bil je član mednarodne komisije za kazensko pravo.
Dolenc ni bil le izjemno družbeno dejaven pravnik, temveč tudi plodovit pisec, še posebej na znanstvenem in strokovnem področju. V ospredju njegovega zanimanja sta bila predvsem kazensko pravo (od kazenskega materialnega in formalnega prava do izvršilnega prava in kriminalistike) in pravna zgodovina. Začetki njegovega pisanja segajo v čas po opravljenem sodniškem izpitu, ko je deloval na sodišču v Novem mestu. Prve objave v Slovenskem pravniku so iz 1901 in 1904, 1905 pa se je začelo njegovo »graško obdobje«, ki je trajalo do prve svetovne vojne. V tem času so se njegovi prispevki že usmerili h kriminalistiki in kazenskopravni znanosti. Najbolj sta ga pritegnili kriminalna psihologija in udeležba laikov v sodstvu. Po končani prvi svetovni vojni se je v mladi južnoslovanski državi posvečal predvsem vprašanju vzpostavitve novega, za vso državo veljavnega kazenskega materialnega in procesnega ter tiskovnega prava. Domače pravnike je seznanjal z novimi kazenskopravnimi idejami in njihovo uporabo. Zavzemal se je za uvedbo nekaterih načel in določil modernega kazenskega prava, ki jih je priporočala sociološka pravna šola. Pozneje, ko je bil izdelan osnutek novega kazenskega prava, pa je skušal s kritičnimi pripombami doseči njegovo izboljšanje. Predvsem je obžaloval izključitev porote, saj je menil, da mora država, ki želi veljati za demokratično, v sojenje vključiti tudi laike. Bil je prepričan, da se »narodovo pravno pojmovanje zrcali v pravorekih porote«. Zanimal se je tudi za probleme izvrševanja kazni in mladinsko sodstvo. Po uvedbi nove, poenotene kazenske zakonodaje je želel to čim bolj približati pravnikom, zato je med številnimi drugimi objavil tudi prispevka Tolmač k kazenskemu zakoniku kraljevine Jugoslavije in Sodni kazenski postopnik kraljevine Jugoslavije ter skupaj z Aleksandrom Maklecovom še obsežen učbenik z naslovom Sistem celokupnega kazenskega prava kraljevine Jugoslavije, v katerem so bile upoštevane tudi določbe vojaškega kazenskega zakonika, zakona o tisku idr. kazenskih zakonov. Njegovo tovrstno delo ni pomembno le za tisti čas, temveč nam z zgodovinskimi orisi nastanka pravnih institutov še danes pomaga razumeti marsikatero vprašanje kazenskega prava.
Drugo področje Dolenčevega znanstvenega delovanja je bila pravna zgodovina. Ta ga je še posebno pritegovala kot pristaša teorije narodnega prava, ki naj bi utemeljevalo tudi politične pravice Slovencev do narodnopolitične emancipacije. Za pravno zgodovino se je navdušil med delom v Gradcu. Na podlagi podatkov, ki jih je našel v knjigi Evgena Planerja Recht und Richter in den innerösterr. Landen Steiermark, Kärnten u. Krain iz 1911, je odkril slovenske in hrvaške fevdne prisege. Še istega leta je sledila Dolenčeva objava pod naslovom Dvoje slovenskih fevdskih priseg v Časopisu za zgodovino in narodopisje (ČZN) pod psevdonimom J. J. dr.; s pravim imenom se Dolenc ni želel predstaviti, ker se je bal nadaljnjih sporov z vodstvom sodišča, ki je bilo nemško nacionalistično usmerjeno. Urednik ČZN Anton Kaspret mu je obljubil, da njegove identitete ne bo izdal. Kaspret je na Dolenčevo nadaljnje delo vplival tudi z opozorilom na gorske bukve, pravne norme in zapisnike zasedanja sodišč, ki so urejale odnose med vinogradniki na gorskopravnih zemljiščih. Njihova zasedanja so potekala v slovenskem jeziku, zato je v njih videl sledove narodnega prava. Pri nadaljnjem raziskovalnem delu, ki obsega več razprav in monografijo, je moral Dolenc nekatere teoretične poglede spremeniti, saj so gorskopravna zemljišča najmanj srednjeevropski pojav, določenih terminoloških težav okoli poimenovanja udeležencev dela sodišč pa ni premagal. Kljub temu ostaja Dolenc sinonim za proučevanje gorskega prava pri Slovencih. Raziskoval je tudi nekatere druge zgodovinsko-pravne probleme, svoje znanje in poglede pa je strnil v knjigi Pravna zgodovina za slovensko ozemlje. Raziskoval je tudi pravno zgodovino drugih južnoslovanskih narodov. Za potrebe predavanj je prevedel Dušanov zakonik. Skrbno je zbiral tudi narodno blago in v njem iskal sledove prava.
Ukvarjal se je tudi z glasbo, bil je dober pianist in baritonist. Prav tako je objavil nekaj leposlovnih del (npr. Spodobni ljudje, 1924, in Zdražbarji, 1926). 1937 je izšel obsežen zbornik Spomenica Dolencu, Kreku, Kušeju in Škerlju : prispevki posvečeni Metodu Dolencu, Gregorju Kreku, Radu Kušeju in Milanu Škerlju od prijateljev, tovarišev in učencev, ob šestdesetletnici njihovega življenja, natančen pregled Dolenčevega bogatega opusa pa je pripravil Janko Polec v Zborniku znanstvenih razprav iz 1942 (Ljubljana, 1942, 77–95).
Komentiraj posredujte nam svoj komentar ali predlog za izboljšavo vsebine