Novi Slovenski biografski leksikon
DIMITZ, Avgust (August Dimitz, Avgust Dimic), zgodovinar, pravnik, urednik (r. 16. 8. 1827, Ljubljana; u. 10. 12. 1886, Ljubljana). Oče Franc Ksaver Dimitz, računski svetnik Državnega knjigovodstva v Ljubljani, mati Jožefa Dimitz, r. Steyerer. Brat Ludvik Dimitz, gozdar, sestra Ana Zupan, žena ljubljanskega župana Jožefa Zupana, svak Jožef Zupan, politik, gospodarstvenik, ljubljanski župan (1869–71) in ljubljanski častni meščan.
Rodil se je v Ljubljani kot tretji v družini osmih otrok. Imel je brata in šest sester, velika družina pa se je po Ljubljani precej pogosto selila, saj je bilo hišnih posestnikov v tistem obdobju malo. Po končani ljudski šoli v Ljubljani je tam 1838–43 obiskoval klasično gimnazijo, ki je imela prostore v nekdanjem frančiškanskem samostanu na današnjem Vodnikovem trgu (poslopje liceja). Iz šolskih izvestij je razvidno, da je bil kot dijak zadnji dve leti (1842–43) oziroma štiri semestre, ki jih je zaključil kot eden najboljših dijakov v letniku, štipendist Dolničarjeve ustanove. Sledila je selitev na Dunaj, kjer je 1845–50 na tamkajšnji univerzi študiral pravo. V času študija se je v glavnem mestu cesarstva priključil Akademski legiji, oboroženi organizaciji dunajskih študentov, ki je skrbela za red v času revolucije 1848–49, v kateri je tudi sam sodeloval.
Po zaključku študija se je vrnil v Ljubljano, kjer je bil kratek čas zaposlen pri ljubljanskem okrajnem sodišču, nato pa se je kot praktikant zaposlil pri finančnem ravnateljstvu; tam je ostal do svoje smrti. Sprva je delal kot nižji konceptni uradnik, potem pa počasi napredoval in 1884 (dejansko že 1880) postal predstojnik finančnega ravnateljstva.
Dimitz je vrsto let raziskoval v različnih arhivih na Kranjskem, izpisoval podatke iz arhivskega gradiva in svoje izsledke redno objavljal v takratnem časopisju, npr. v Laibacher Zeitung (šest let je bil tudi njegov urednik, zagotovo 1868–71), Blätter aus Krain, še zlasti pa v Mittheilungen des historischen Vereins für Krain, katerih urednik je bil 1859–68, ko so prenehale izhajati. Pisal je predvsem članke o slovenski politični, kulturni, cerkveni in lokalni zgodovini. Objavljal je tudi različne biografske prispevke, predvsem za slovensko literarno zgodovino.
Od marca 1859 je bil s prekinitvijo 1864–66 tajnik Historičnega društva za Kranjsko, vse dokler ni društvo po letu 1868 zaradi narodno-političnih bojev povsem zamrlo. Zanimali so ga razni arheološki problemi, posebno pozornost pa je namenjal stanju podeželskih arhivov. V obdobju 1878–86 je bil konservator v tretji sekciji (pristojni za arhive) dunajske centralne komisije za varstvo spomenikov, zato je v tistem času napisal več podlistkov o domoznanskih zadevah za Laibacher Zeitung, Laibacher Tagblatt in Laibacher Wochenblatt.
Svoje znanje o finančnih in še zlasti pristojbinskih zadevah je 1860 pokazal v knjigi Handbuch des Gebührengesetzes (soavtorstvo s Friderikom Formacherjem).
Čeprav se politično ni povezoval s Slovenci (poistovetil se je z oznako Kranjec, sicer pa se je držal Nemcev), je z naklonjenostjo spremljal izdaje slovenskih literarnih del. Nekaj pesmi Franceta Prešerna, Valentina Vodnika, Franceta Cegnarja in Matije Valjavca je celo prevedel v nemški jezik in jih objavil v Laibacher Zeitung oz. nemškem listu Triglav. Dve Prešernovi pesmi je prevedel za Vodnikov album, za katerega je napisal tudi prispevek Vodnik als Archäolog und Historiker.
Ob 600-letnici združitve Kranjske z Avstrijo je Dimitz po nalogu kranjske dežele 1883 izdal slavnostni spis Die Habsburger und ihr Wirken in Krain, ki je istega leta izšel tudi v slovenskem prevodu Josipa Cimpermana z naslovom Habsburžani v deželi Kranjskej.
Njegovo najpomembnejše in hkrati najobsežnejše delo je Geschichte Krains von der ältesten Zeit bis auf das Jahr 1813, ki je izšlo v dvanajstih snopičih med 1874 in 1876. Delo je plod njegovega raziskovanja kranjske zgodovine in želje po spodbuditvi ponovnega zanimanja za zgodovinska vprašanja. Kljub nemškemu stališču je ohranjal nepristranskost in skrbno navajal vire, iz katerih je črpal. Posebej pozorno se je posvetil kmečkim uporom, turškim vpadom in reformaciji. Delo je 1886 izšlo tudi v skrajšani različici z naslovom Kurzgefasste Geschichte Krains mit besonderer Rücksicht auf Culturentwickelung.
Marljivo delo Avgusta Dimitza ni ostalo spregledano. Leta 1877 mu je cesar Franc Jožef podelil viteški križ reda Franca Jožefa kot priznanje za njegovo delovanje na literarnem področju in hvalevredno opravljanje državne službe.
Komentiraj posredujte nam svoj komentar ali predlog za izboljšavo vsebine