Novi Slovenski biografski leksikon
DEV, Franc Ksaver (rojstno ime Franz Xaver Deu; Fran Ksaver Dev), izdelovalec orgel (r. 2. 9. 1824, Mokronog; u. 18. 12. 1872, Ljubljana). Oče Franc Ksaver Dev, mati Marija Dev, r. Potočnik.
Dev se je mizarstva izučil v Celju, 1842 pa je nekaj več kot leto dni delal v delavnici Ferdinanda Malahovskega v Ljubljani. 1842–56 je sodeloval pri izdelavi orgel v delavnici Ullmann na Dunaju. Tam so mu pisno potrdili mojstrski list, na katerem so poleg Franza Ullmanna podpisani orglarja Jakob Deutschmann in F. Hoxa, A. Tomašek, stolni kapelnik Josef Drechsler, in stolni organist Andreas Bibel.
Po vrnitvi je glede na nepreverjene informacije nekaj mesecev delal v Sevnici, kjer se je ob njem orglarstva učil Janko Vrabec. V Ljubljani ga prvič zasledimo 1853, ko je živel na Šentjakobskem trgu 141 ter oglaševal izdelavo novih orgel, harmonijev, lajn in drugih glasbil s piščalmi ali jezički, poleg tega pa še uglaševanje klavirjev. 1854 je javni glasbeni šoli pri ljubljanski normalki ponudil šolske orgle po promocijski ceni 100 goldinarjev; naročilo je izvedel naslednje leto. Spomladi 1856 je z ženo živel na Poljanskem predmestju št. 5, delavnico pa naj bi po podatkih Stanka Premrla imel na Bregu blizu Židovske ulice. 1863 so se v župniji v Podkraju na Vipavskem pohvalili z njegovim orgelskim avtomatom, kar je v slovenskem orgelskem prostoru posebna redkost. Svoje dejavnosti in izobraženost v orglarstvu je izdatno oglaševal 1866, ko se je zahvalil dotedanjim naročnikom in navedel, da ima stanovanje in delavnico zdaj na Bahnhofgasse 114 (danes vogal Kolodvorske in Čufarjeve ulice v Ljubljani). Poleg izdelave glasbil s tipkami je popravljal tudi glasbene avtomate in godala, pri vseh pa je uporabljal suh les in izbrane materiale po cenah, ki so bile za polovico nižje od konkurence. Oglase v časopisje so mu verjetno pisali drugi, saj je sam veljal za skromnega in tihega človeka, ki sebe ne zna prodajati.
Devovih orgel niso hvalili le v časnikih. Tudi skladatelj in takrat vodilni orgelski izvedenec Stanko Premrl, ki je v rodnem kraju Šentvid v Vipavski dolini (danes Podnanos) dobro poznal njegovo glasbilo, je v svoji Statistiki orgel ljubljanske škofije navedel, da so »izredno voljno, mehko in prikupno intonirane«, posamezni registri in celotne orgle pa da »pojo veličastno in brez vsake rezkosti in kričavosti«.
Komentiraj posredujte nam svoj komentar ali predlog za izboljšavo vsebine