Novi Slovenski biografski leksikon
ČERNE, Anton (Anton Jakob Černe), politik (r. 15. 1. 1813, Tomaj; u. 11. 4. 1891, Tomaj). Oče Marko Černe (Zhernie), kmet, mati Marija Černe (Zhernie), r. Renčelj. Polbrat Jožef Černe, pravnik.
O njegovem šolanju ni podatkov. V Tomaju in okolici je po očetovi smrti (1839) upravljal domačo veleposest (po domače Fabjanjevi). 1848 je kandidiral na državnozborskih volitvah in bil izvoljen v dunajski državni zbor v volilnem okrožju Tržič/Monfalcone - Sežana. Pri parlamentarnem delu, ki je trajalo manj kot leto dni, sta se mu kot predstavnika primorskih Slovencev pridružila Josip Doljak in Anton Goriup. V parlamentarni razpravi o zakonu o odpravi podložništva je glasoval proti odškodnini, ki naj bi jo kmetje plačali za odpravo tlake in desetine. Ta in nastopi v korist javne rabe slovenskega jezika so mu prinesli zaupanje volivcev, da je bil uspešen tudi na prvih volitvah ustavnega časa marca 1861 – takrat je bil prvič izvoljen v goriški deželni zbor (kmečka kurija), tri tedne kasneje tudi v dunajski državni zbor skupaj z Antonom Goriupom; zaradi obstrukcije Italijanov sta bila takrat edina državna poslanca Goriško-Gradiške dežele. V goriški deželni zbor je bil izvoljen še dvakrat (1867, 1870), v državni zbor pa trikrat (1867, 1870 in 1871).
Začetek njegovega delovanja v goriškem deželnem zboru nosi mnoge poudarke okolja, ki ga je zastopal (Kras); mdr. reforma goriškega deželnega volilnega zakona (1865).
Na Dunaju se je že od začetka poslanskega mandata skupaj s kranjskim poslancem Lovrom Tomanom vneto zavzemal za uvedbo rabe slovenskega jezika v šolstvu ter za ustanavljanje slovenskih ljudskih, srednjih in višjih šol. Ob politični delitvi na staroslovence in mladoslovence na prelomu šestdesetih in sedemdesetih let 19. stoletja se je opredelil za staroslovenski tabor. Zaradi mlačnosti pri kasnejšem poslanskem delovanju je bil deležen kritik, kraški volivci pa so mu 1872 izrekli nezaupnico. Nanjo je Černe odgovoril s posebno tiskano publikacijo Odgovor to je opravičenje poslanca Antona Černe-ta na nazaupnico, katero je podpisalo 51 mož, ki se imenujejo volilci (1872), pozivov k odstopu pa ni upošteval. Ob glasovanju za zakon (6. marec 1873), ki je uvajal neposredne volitve v državni zbor (dotlej so se poslanci volili iz vrst deželnih zborov) in mu je del Slovencev nasprotoval, se je vzdržal glasovanja.
Po 1875 se je umaknil iz javnega življenja. 1881 je izdal brošuro Kras in njegove razmere, v kateri je opozarjal na posebnosti kraških naravnih in iz teh izvirajočih družbenoekonomskih razmer ter pozival k njihovemu upoštevanju pri oblikovanju davčne zakonodaje.
Komentiraj posredujte nam svoj komentar ali predlog za izboljšavo vsebine