Novi Slovenski biografski leksikon
CARLI, Ivan (Janez Carli), skladatelj, cerkveni glasbenik, zborovodja, glasbeni pedagog (r. 24. 4. 1851, Šebrelje; u. 3. 9. 1911, Studeno, Postojna). Oče Andrej Carli, mati Marija Carli, r. Mrak. Zet Jože (Josip) Dolgan, prosvetni delavec, vnukinja Milena Dolgan, kiparka.
V stik z glasbo je prišel v Gorici, kjer se je usposabljal za izdelovalca cerkvenih oblačil. Služboval je kot hlapec v goriškem semenišču in se ob tem učil igrati orgle. Nekaj časa je bil organist in cerkovnik v Gornji Branici pri Vipavi. Med prvimi gojenci se je 1877 vpisal na ljubljansko Orglarsko šolo, pri čemer mu je gmotno pomagal Anton Foerster. Končal jo je 1878, po enem samem letu šolanja, kot eden prvih absolventov. Vse življenje je deloval kot organist v različnih slovenskih krajih: v Kovorju (1878–80), Škofji Loki (1880–90), tu je ob službenih nalogah vodil tudi petje in igral klavir v čitalnici, Ribnici (1890–99), kjer je bil tudi pevovodja pevskega društva, nekaj mesecev na Zaplani (od marca do julija 1899), nato pa v Sodražici (1899–1902), kjer je vodil petje tudi v pevskem društvu Glas. Svojo poklicno pot je nadaljeval v Ajdovem pri Žužemberku (1902–05) in v Mirni Peči (1905–08), kjer je bil organist in cerkovnik, ter v Studenem pri Postojni (1908–11).
Sodobniki ga opisujejo kot veščega organista in priljubljenega zborovodjo. Pri svojem cerkvenoglasbenem delovanju je sledil idejam cecilijanskega gibanja in skrbel za skladnost cerkvene glasbe s cerkvenimi predpisi. Zato se njegove zborovske skladbe na liturgična in nabožna besedila zvesto držijo stilističnih smernic, ki jih je pri svojem delovanju uveljavljalo cecilijansko gibanje. Njihova zasnova je preprosta, prilagojena izvajalskim močem podeželskih zborov. V izrazu so zadržane, skladatelj se omejuje na uporabo stereotipnih, za cerkveno rabo sprejemljivih melodičnih, harmonskih in ritmičnih rešitev. Precejšnje število njegovih skladb je ostalo v rokopisu.
Komentiraj posredujte nam svoj komentar ali predlog za izboljšavo vsebine