Novi Slovenski biografski leksikon
Osnovno šolo je obiskoval v Štanjelu, nižjo gimnazijo v Gorici, višjo gimnazijo v Ljubljani. 1895 je vstopil v goriško bogoslovje in bil 23. julija 1899 posvečen. Služboval je kot kaplan v Bovcu (1899–1901), kot vikar v Trenti (1901–04), Novakih (1904–07), Biljah (1907–11), Oblokah (1911–18), kot župnijski upravitelj pri Sv. Luciji (danes Mostu na Soči) (1918–29) ter župnik v Pevmi (od 1929 do smrti).
Z literarnim delovanjem je Abram začel že v ljubljanski gimnaziji, kjer se je 1892 spoprijateljil z deset let starejšim Janezom Evangelistom Krekom, Cirilom Metodom Vugo ter Antonom Brecljem. Krek je ostale tri navdušil za slovanske jezike in kulturo, zlasti ukrajinsko, ter za socialna vprašanja. Združili so se v kozaško pobratimstvo s kozaškimi imeni: Bajda (Abram), Bodgan (A. Brecelj), Ostap (J. E. Krek) in Salop (C. M. Vuga). Abram je bil v prijateljskih odnosih z ostalimi tremi vse življenje. Abram, Brecelj in Vuga so skupaj vstopili v goriško bogoslovje, Brecelj je kasneje sicer izstopil in doštudiral medicino. Krek, ki je bil pridigar na Abramovi novi maši, ga je navduševal za socialno in literarno delo. Abram je umrl v Ljubljani, na obisku pri Breclju. Pokopan je na ljubljanskih Žalah. Imel je veliko prijateljev, med njimi Juliusa Kugyja, s katerim je prišel v stik v Trenti, Jakoba Aljaža in Joža Lovrenčiča.
Svoje prvo literarno delo, pesem Ukrajinec, je Abram objavil v Domu in svetu 1895 s podpisom J. A. Pod to šifro ali polnim imenom je objavljal literarne, literarnozgodovinske in druge prispevke o ukrajinski literaturi in zgodovini, o aktualnih socialnih vprašanjih v otroških listih Angeljčku in Vrtcu, v dunajskem visokošolskem listu Zora. Veliko je prevajal ukrajinsko literaturo, mdr. romantično pesniško zbirko Kozbar Tarasa Grygorovyča Ševčenka (1907) ter Kozbar, 2. del, Hajdamaki (1908). Obema je dodal dolg zgodovinski uvod. Bil je eden najpomembnejših prvih pobudnikov slovensko-ukrajinskih stikov. Napisal je ljudske igre: Rošlin in Verjanko (1913), Vmeščenje Valuka za gorotanskega kneza in vojvoda pri Gospe Sveti na Koroškem, okoli l. 620 po Kr. s staroslovanskim poganskim obrednim praznikom (1914) in Zlatorog (1934). Slednjo so prvič uprizorili v Ljubljani v Trnovem. Režiral jo je Marjan Brecelj, sin Antona Breclja. Abram je bil navzoč. Njegov najznačilnejši planinski spis je Bogatin, v katerega je vključil razpravo o Zlatorogu. Napisal je več življenjepisov in spominskih spisov, tako o J. E. Kreku ob desetletnici njegove smrti, o Antonu Gregorčiču, nadškofu Frančišku Borgii Sedeju, Juliusu Kugyju. V rokopisu je ostala njegova pesnitev Izakova ženitev. Pred smrtjo je Lovrenčiču zaupal, da ima zbrano že vse gradivo za knjigo o Trenti. Leta 1972 je pod uredništvom Jožka Kraglja pri Goriški Mohorjevi družbi izšel izbor njegovih spisov z uvodom, bibliografijo in opombami z naslovom Moja Trenta.
Abram je bil eden od pionirjev planinstva na Slovenskem. Preučeval je socialno, ekonomsko ter narodopisno podobo prebivalcev bovškega in trentarskega gorskega sveta. Objavil je številne članke s planinsko tematiko, zlasti v Planinskem vestniku. Deloval je v Slovenskem planinskem društvu in pomagal pri izgradnji mreže slovenskih planinskih poti v trentarskem pogorju.
V vseh krajih svojega duhovniškega delovanja je deloval kot kulturno-prosvetni in gospodarski organizator. V Bovcu in Logu pod Mangartom je ustanovil Delavsko podporno in izobraževalno društvo, Vzajemno zavarovalnico za govejo živino za bovški okraj in Politično in gospodarsko društvo za bovški okraj. V Biljah in Novakih je ustanovil Marijino družbo, v Biljah še Izobraževalno društvo s knjižnico in Kmetijsko društvo ter vodil tamkajšnjo Hranilnico in posojilnico. Izobraževalni društvi s knjižnicama je ustanovil tudi v Novakih in Orehovljah. V Oblokah in Hudajužni je ustanovil farno knjižnico ter vodil Hranilnico in posojilnico. V Oblokah je med prvo svetovno vojno skrbel za prehrano prebivalstva. V Sv. Luciji je ustanovil farno knjižnico, bil tajnik Planinskega društva ter oživil in vodil Hranilnico in posojilnico. V Pevmi je vodil Hranilnico in posojilnico, nadškof Frančišek Sedej ga je 1929 imenoval za tajnika in blagajnika Družbe sv. Rafaela za pomoč izseljencem in mu pridobil cerkveno odlikovanje – naziv papeškega monsignorja.
Pospeševal je delo knjižnic, kar je bilo še posebno dragoceno v času fašističnega raznarodovalnega terorja. Ustanovil je Kmetijsko in delavsko zvezo za tolminski okraj. V Sv. Luciji in Pevmi je obnovil farni cerkvi, njuno poslikavo pa zaupal Tonetu Kralju. Ta je Abrama naslikal med koncilskimi očeti v prezbiteriju pevmske cerkve. Deloval je pri Zadružni zvezi v Gorici po smernicah J. E. Kreka in pri tržaškem političnem društvu Edinost. Bil je nadzornik in odbornik Katoliškega tiskovnega društva v Gorici. 2001 so mu na njegovi rojstni hiši odkrili spominsko ploščo. Po njem se imenujeta osnovni šoli v Pevmi in italijanski Gorici. – Psevdonimi in šifre: A. J., Obloški, Bajda Kozak, Trentar, Mostar.
Komentiraj posredujte nam svoj komentar ali predlog za izboljšavo vsebine