Novi Slovenski biografski leksikon

DRUŠKOVIČ, Blanka (rojstno ime Blanka Czerny, Blanka Druškovič Czerny), rastlinska citogenetičarka (r. 28. 8. 1940, Ljubljana). Oče Ignacij Czerny, pravnik, mati Blanka Czerny, r. Smrečnik, učiteljica.

Državno mešano osnovno šolo Ljubljana Moste je zaključila 1951, nižjo gimnazijo 1955. V tem času je obiskovala tudi glasbeno šolo, v kateri se je učila igrati klavir. Šolanje je nadaljevala na klasični gimnaziji, ki jo je zaključila z maturo 1959. Po gimnaziji je vpisala študij na Oddelku za biologijo Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani (BF UL), kjer je zaradi zaposlitve med študijem diplomirala šele 1970. 1963 se je zaposlila na osnovni šoli v Ljubnem ob Savinji kot predmetna učiteljica. V času študija je 1965 za nalogo Morfologija taksona Pastinaca fleischmannii, ki je kasneje postala njena diplomska naloga, prejela študentsko Prešernovo nagrado. Isto leto se je na BF UL zaposlila kot tehnična sodelavka. Svojo delovno pot je 1971 nadaljevala na Inštitutu za biologijo BF UL v skupini Franca Sušnika, ki je imel za v tedanjem času zelo dobre povezave s kolegi po svetu, sodeloval pa je tudi v ameriških projektih na temo citogenetike. V takratnem obdobju je prišlo do intenzivnega razvoja citologije in citogenetike, s katerima se je Druškovič ukvarjala vse svoje raziskovalno obdobje. Kasneje je v okviru Inštituta za biologijo (1982) razvila laboratorij za citologijo in citogenetiko. Študij je nadaljevala na fakulteti v Zagrebu (Sveučilište u Zagrebu, Poljoprivredni fakultet), kjer je magistrirala 1977 z nalogo Mejotski odnosi u linija porijeklom iz genus hibridizacije pšenica x raž (Triticum aestivum ssp. vulgare x Secale cereale).

Prva leta po diplomi se je največ ukvarjala s kromosomskimi števili predstavnikov slovenske flore in redno objavljala članke v Biološkem vestniku. V okviru raziskav kromosomskih števil predstavnikov slovenske flore, kar je bila tedaj osrednja raziskovalna tematika, pri čemer so prednjačili slovenski raziskovalci, je redno sodelovala na kongresih po Evropi, in sicer v Avstriji (Graz, Dunaj), Nemčiji (Hamburg), Italiji (Rim, Trst), Angliji (London) in na Češkem (Praga). Sodelovala je pri projektu, kako preživeti v naravi, ki ga je financirala ameriška vojska, izsledki projekta pa so bili objavljeni v knjigi Življenje v naravi (1972), za katero je prispevala poglavje Prehrana v naravi. Ukvarjala se je z mikologijo in izdala knjigo Gobe (1973). Proti koncu sedemdesetih let 20. stoletja so se citogenetiki začeli ukvarjati z vse večjimi vplivi onesnaženja na okolje in ugotovili, da lahko različni agensi vplivajo na poškodbe kromosomov; to tematiko je raziskovala v okviru tedaj vodilne raziskovalne skupine v Jugoslaviji pod mentorstvom Katarine Borojević z naravoslovno-matematične fakultete (Prirodno-matematički fakultet) univerze v Novem Sadu in doktorirala z disertacijo Uticaj zagađenja sredine na genetske promene u biljnim populacijama (1985). V naziv znanstvena svetnica je bila na Nacionalnem inštitutu za biologijo imenovana 1995. Upokojila se je 1999.

Bila je članica več domačih (Svet za varstvo okolja pri SAZU, programski svet Zelenih Slovenije) in mednarodnih (EEMS – Environmental Evaluation Modeling System, IUFRO – International Union of Forest Research Organizations/Mednarodna zveza gozdarskih raziskovalnih organizacij in VDI) združenj ter predsednica Slovenskega genetskega društva.

V osemdesetih letih 20. stoletja so se začeli raziskovalci intenzivneje ukvarjati z vplivom onesnaženja na rastline in kmalu nato z obsežnejšo temo umiranja gozdov. Druškovič se je temu trendu pridružila 1986 in se vključila v širšo skupino raziskovalcev, ki so se takrat na Inštitutu za gozdno in lesno gospodarstvo Slovenije začeli ukvarjati z monitoringom umiranja gozdov po Sloveniji. Razvili so bioindikacijsko mrežo, razdeljeno na podlagi 16 x 16 km velikih enot, kvadrantov. V vsakem posameznem kvadrantu so, večinoma na smreki (Picea abies) ali boru (Pinus sylvestris ali P. nigra) in v višjih predelih na macesnu (Larix decidua), ugotavljali različne poškodbe. Citološki in citogenetski del raziskave je potekal na Inštitutu za biologijo, kasneje Nacionalnem inštitutu za biologijo. Tam je razvila izvirno metodo citogenetske bioindikacije na osnovi testnih rastlin Alium cepa in Tradescantia clone 4430, ki se je uporabljala za genetski monitoring. Po nesreči v jedrski elektrarni v Černobilu aprila 1986 je med prvimi zaznala poškodbe kromosomov, najprej v naravi in nato še v raziskovalnih gredah v ljubljanskem Botaničnem vrtu, kjer je bila nasajena šalotka za prenos na teren. S temami teh raziskav je uspešno sodelovala na različnih kongresih in znanstvenih sestankih v nekdanji Jugoslaviji in po Evropi. Bioindikacijsko metodo sledenja poškodbam kromosomov kot posledice onesnaženja so prevzeli tudi na graški univerzi (Karl-Franzens-Univerzität-Graz), s katero je sodelovala od 1982. Svoje znanje je kot mentorica prenašala na mlajše sodelavce Inštituta za biologijo (1998 se preimenuje v Nacionalni inštitut za biologijo).

Dela

Prispevek k morfologiji in citologiji taksona Pastinaca fleischmannii Hladnik ex Koch, Biološki vestnik, 16, 1968, št. 1, 29–38 (soavtor Franc Sušnik).
Gobe, Ljubljana, 1973.
Kromosomska števila zastopnikov slovenske flore II, Biološki vestnik, 23, 1975, št. 1, 9–24 (soavtor Franc Sušnik).
Kromosomska števila zastopnikov slovenske flore III. : Carex L., Juncus L., Biološki vestnik, 24, 1976, št. 2, 115–131 (soavtor Franc Sušnik).
Spremembe rastlinskih populacij v okolici topilnice svinca = Changes in plant populations around the lead smeltery, Biološki vestnik, 33, 1985, št. 2, 23–38.
Citogenetski efekt polutantov v industrijsko obremenjenem predelu = Cytogenetic effects air pollutants in the industrial burdened area, Biološki vestnik, 35, 1987, št. 1, 17–28.
Citogenetska bioindikacija. I, Uporaba citogenetske analize pri odkrivanju delovanja genotoksičnih polutantov na gozdno drevje (Material in metoda), Biološki vestnik, 36, 1988, št. 3, 1–18.
Die Belastung des genetischen Materials in slowenischen Gebiet Žirovski vrh (Uranium radioaktive Strahlung), Advances in forensic haemogenetics, 2, Berlin - New York, 1988, 645–649 (soavtor Ljerka Glonar).
Citogenetska bioindikacija. II, Prikaz načina ocenjevanja obremenjenosti genetskega materiala in ocena ogroženosti smreke na posamezni lokaliteti (Primer: Relacija Mežica-Črna-Javorje-Zavodnje), Biološki vestnik, 36, 1988, št. 4, 31–44.
Zytogenetische Bioindikation zur Früherkennung von Vegetationsschäden, Wechselwirkingen Pflazen – Pathogene, Graz, 1990, 113 (soavtorji Maria Mueller, Helmut Guttenberger, Dieter Grill in Jasna Paradiž).

Viri in literatura

Arhiv SBL, osebna mapa.
Pogovor Jožeta Bavcona in Blanke Ravnjak z Blanko Druškovič, Velike Lašče, 15. 5. 2024.
ES.
Bavcon, J., Ravnjak, B.: Druškovič, Blanka (1940–). Slovenska biografija. Slovenska akademija znanosti in umetnosti, Znanstvenoraziskovalni center SAZU, 2013. http://www.slovenska-biografija.si/oseba/sbi1025480/#novi-slovenski-biografski-leksikon (20. oktober 2024). Izvirna objava v: Novi Slovenski biografski leksikon: El. izd.. Ur. Petra Vide Ogrin, ur. redakcije Petra Testen Koren Ljubljana, Znanstvenoraziskovalni center SAZU Slovenska akademija znanosti in umetnosti, 2023-.

Komentiraj posredujte nam svoj komentar ali predlog za izboljšavo vsebine