Novi Slovenski biografski leksikon

DRAGIĆ, Goran, košarkar (r. 6. 5. 1986, Ljubljana). Oče Marinko Dragić, strojni tehnik, inštruktor vožnje, mati Mojca Dragić, r. Osko, tiskarka. Brat Zoran Dragić, košarkar.

V Ljubljani je obiskoval osnovno šolo (1993–2001), nato Srednjo gradbeno in geodetsko šolo, ki jo je po selitvi v Španijo opravljal po izpitih.

Najprej je po vzoru očeta treniral nogomet, po poškodbi noge pa se je posvetil košarki, ki jo je igrala tudi mama. Njegov prvi trener na osnovni šoli je bil Brane Bavdaž, kmalu pa se je pridružil treningom v košarkarskem klubu Ilirija. Vse do odhoda h Košarkarskemu klubu (KK) Slovan 2004 je za njegov razvoj skrbel trener Spasoje Todorović. Pri KK Slovan na Kodeljevem v prvi sezoni še ni igral pomembne vloge, v drugi, ko je košarkarsko ekipo prevzel Aleš Pipan, pa je postal prvi organizator igre. Z ekipo Slovana je nastopal v jadranski ligi in dvakrat zaigral v finalu državnega prvenstva.

Po dveh sezonah se je 2006 preselil k španskemu košarkarskemu klubu Baskonia, ki ga je najprej posodila košarkarskemu klubu Murcia, potem pa še ljubljanskemu košarkarskemu klubu Olimpija, s katero je v sezoni 2007/08 zaigral v Evroligi. V isti sezoni je s KK Olimpijo postal tudi slovenski prvak.

Na naboru lige NBA ga je 2008 kot 45. izbral ameriški košarkarski klub iz San Antonia, ki ga je takoj poslal igrat za košarkarsko ekipo Phoenix. Septembra je podpisal pogodbo s tem klubom iz Arizone in zanj igral do februarja 2011. Sledila je selitev h košarkarski ekipi Houston, v kateri je ostal do konca sezone 2011/12. Vmes se je, ko so bile zaradi stavke v ligi NBA prekinjene vse dejavnosti, za kratek čas vrnil k španskemu košarkarskemu klubu Baskonia. Po poteku pogodbe z ekipo Houstona je julija 2012 znova podpisal pogodbo s košarkarsko ekipo Phoenix, kamor je prišel kot menjava za prvega organizatorja igre Stephena Johna Nasha.

V drugem obdobju v Phoenixu je pod vodstvom trenerja Jeffa Hornaceka zablestel in postal prvi Slovenec z vodilno vlogo v ligi NBA. Zelo uspešna je bila predvsem sezona 2013/14, ko je v povprečju dosegal več kot 20 točk na tekmo. V naslednji sezoni se mu je v Phoenixu pridružil tri leta mlajši brat Zoran. Februarja 2015 sta oba začela igrati za košarkarski klub Miami Heat na Floridi, v katerem je Goran ostal do 2021. Na Floridi je bila zanj najuspešnejša sezona 2016/17, ko je v povprečju prispeval 20,3 točke na tekmo, največji uspeh pa je s klubom iz Miamija dosegel 2020 z uvrstitvijo v finale lige NBA. Boljši so bili košarkarji kluba Los Angeles Lakers, ki so serijo dobili s 4 : 2 v zmagah. Dragić je v finalu zaradi poškodbe stopala igral le dve tekmi.

V Miamiju, kjer ga je ves čas vodil Erik Spoelstra, je ostal do 2021, z avgustom pa pričel igrati za ekipo Toronto Raptors. V edini kanadski ekipi v ligi NBA ni veliko igral, moštvo pa je novembra 2021 zapustil zaradi osebnih razlogov. Februarja 2022 je odšel v San Antonio in se s tamkajšnjim klubom dogovoril za odkup pogodbe. Še isti mesec je podpisal pogodbo s košarkarskim klubom Brooklyn Nets, kjer je bil trener njegov nekdanji soigralec in mentor Nash. Avgusta 2022 je sklenil pogodbo s košarkarsko ekipo Chicago Bulls. Sodelovanje so prekinili februarja 2023, marca istega leta je do konca sezone podpisal pogodbo z ekipo Milwaukee Bucks. Zadnjo tekmo je odigral aprila 2023 v končnici lige NBA proti košarkarski ekipi iz Miamija. Decembra 2023 je uradno sporočil, da končuje kariero.

V slovenski članski reprezentanci je prvo priložnost dočakal pod vodstvom selektorja Aleša Pipana na svetovnem prvenstvu na Japonskem (2006). Pred tem je bil član mlajših reprezentančnih selekcij, z izbrano vrsto do dvajset let pa je 2004 na Češkem postal evropski prvak. Pod Pipanovim vodstvom je zaigral še na evropskem prvenstvu v Španiji (2007). Na evropskem prvenstvu na Poljskem (2009) je igral pod taktirko selektorja Jureta Zdovca, Slovenija pa je na tem turnirju zasedla četrto mesto. Na svetovnem prvenstvu 2010 je bila pod vodstvom selektorja Memija Bečirovića osma, Dragić pa je bil prvič najboljši strelec reprezentance. Na evropskem prvenstvu 2011 v Litvi je reprezentanco prevzel Božidar Maljković in jo popeljal do sedmega mesta. Dragić je bil znova njen prvi strelec. Pod Maljkovićevim vodstvom je Slovenija igrala tudi na domačem evropskem prvenstvu (2013), ki ga je z Dragićem v glavni vlogi končala na petem mestu. Na svetovnem prvenstvu 2014 v Španiji je Dragić postal kapetan reprezentance, ki jo je do sedmega mesta vodil selektor Jure Zdovc.

2017 je Dragić blestel na evropskem prvenstvu, kjer je Slovenija s selektorjem Igorjem Kokoškovom osvojila naslov prvaka. V finalu v Carigradu je premagala Srbijo. Po prvenstvu je Dragić sklenil reprezentančno kariero, toda odločitev je preklical in 2022 v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo ter pozneje na evropskem prvenstvu v Nemčiji znova zaigral za Slovenijo, ki je v četrtfinalu morala priznati premoč Poljski.

2017 je bil izbran za najkoristnejšega posameznika (MVP – most valuable player) evropskega prvenstva. Imenovan je bil v prvo peterko evropskih prvenstev 2013 in 2017. 2014 je bil izbran v tretjo najboljšo peterko lige NBA, prejel pa je tudi nagrado za igralca, ki je v sezoni najbolj napredoval. 2018 je kot prvi Slovenec nastopil na tekmi zvezd (All Star) lige NBA.

2017 je postal slovenski športnik leta in dobil nagrado Euroscar za najboljšega košarkarja v Evropi.

Jamnik, Tilen: Dragić, Goran (1986–). Slovenska biografija. Slovenska akademija znanosti in umetnosti, Znanstvenoraziskovalni center SAZU, 2013. http://www.slovenska-biografija.si/oseba/sbi1025320/#novi-slovenski-biografski-leksikon (18. oktober 2024). Izvirna objava v: Novi Slovenski biografski leksikon: El. izd.. Ur. Petra Vide Ogrin, ur. redakcije Petra Testen Koren Ljubljana, Znanstvenoraziskovalni center SAZU Slovenska akademija znanosti in umetnosti, 2023-.

Komentiraj posredujte nam svoj komentar ali predlog za izboljšavo vsebine