Novi Slovenski biografski leksikon
DOLINAR, Brane (rojstno ime Branislav Demšar, Brane Demšar), mladinski pisatelj (r. 5. 8. 1928, Ljubljana; u. 28. 7. 2000, Ljubljana). Oče Franc Demšar, trgovski poslovodja, mati Rozi Demšar, r. Mencinger, delavka.
Osnovno šolo je obiskoval v Ljubljani in Javorniškem Rovtu nad Koroško Belo, kjer je bil učitelj njegov starejši brat. Klasično gimnazijo je obiskoval v Ljubljani in maturiral 1947. Po maturi je šolanje nadaljeval na ljubljanski Akademiji za glasbo, kjer je 1960 diplomiral iz dirigiranja (v razredu Danila Švare). Kot novinar je bil zaposlen pri mariborskem časopisu Večer (1950–52). 1952 se je zaposlil v SNG Opera Ljubljana, kjer je bil do 1964 šepetalec in korepetitor, od 1964 do upokojitve 1990 je bil v SNG Drama Ljubljana zaposlen kot glasbeni vodja. Po upokojitvi je delo glasbenega vodje nadaljeval honorarno. Bil je tudi dirigent Primorskega akademskega zbora Vinko Vodopivec (1961–62, 1971–78 in 1981–82), s katerim je gostoval v Grčiji, Egiptu, Italiji, Švici in po Jugoslaviji.
V slovenski mladinski literaturi se je pojavil z romanom Dvojne počitnice (1959), v katerem opisuje počitniško zamenjavo dvojčkov Braca in Boža, ki si oba želita skrivaj preživeti del počitnic ne samo pri babici, ampak zlasti z barbo Vanetom. Komediji zmešnjav, ki jo pomaga zapletati in razpletati njuna sestrična Mare, se pridruži še kriminalna pustolovščina na morju. Po dinamičnem in duhovitem romanu, v katerem so prepoznavne aluzije na Bratovščino Sinjega galeba Toneta Seliškarja, je bila na A kanalu Radia Trst 1983 v treh nadaljevanjih predvajana radijska igra (priredba Marjana Prepeluh), v režiji Tuga Štiglica pa je bil 2001 posnet istoimenski mladinski film. Drugi roman, Druga enajstmetrovka (1962), je odraščajniška povest z druščino, zapletom in spoznanjem, ki vodi v odraslost, kakršne so bile v šestdesetih letih 20. stoletja tipične tudi za Branko Jurca in Leopolda Suhodolčana. 1972 je izšla mladinska detektivka Rdeča kapica iz Zgornje Šiške, katere dogajanje (ugrabitev napačne deklice) je postavljena v tedanjo Zvezno republiko Nemčijo: ugrabitelji so pripadniki jugoslovanske povojne politične emigracije. Zanimivo je, da avtor avtentičnost in prepričljivost besedilu daje z uporabo različnih idiomov in da nekaterih članov zločinske četniške organizacije ne slika črno-belo. K detektivki se je vrnil še 1974 z Detektivi na jeklenih konjičkih in 1989 z Detektivi v zeleni katri. 1980 je objavil znanstvenofantastični mladinski roman Dnevnik Jureta Novaka ali Mladi Krpani potujejo na Luno (1964 je napisal že radijsko igro z naslovom Mladi Krpani potujejo na Luno), pisan v obliki dnevnika, ki ga je avtor našel na nečakovi pisalni mizi in ga pripravil za objavo: ta pripovedna strategija je značilna za postmodernistična besedila. Dolinar je napisal še dvanajst radijskih iger, med drugim Pustite kontrabas v radio (Radio Ljubljana, 1961), Začarana nogometna žoga (Radio Ljubljana, 1962), Rotacija (Radio Ljubljana, 1964), Tartinijev slavček (Radio Ljubljana, 1968), Obračun v Dixilend bendu (Radio Ljubljana, 1972) in Mali kurir (Radio Sarajevo, 1976; Radio Zagreb, 1979; Radio Novi Sad, 1979: Radio Ljubljana, 1980). Dogajališča je pogosto postavljal v urbano okolje, še posebej v Ljubljano.
Literarna zgodovina je Dolinarjevo mladinsko delo navadno označevala kot dobro, vendar trivialno književnost. S časovne perspektive se izkazuje, da je avtor z izborom kriminalke prvi po koncu druge svetovne vojne ta žanr ponovno pripeljal v slovensko literaturo (med Rdečo kapico iz Zgornje Šiške in Neznanim storilcem Ljube Prenner, ki je izšel 1939, na Slovenskem ni domače kriminalke), ter da se je z izborom žanrske literature zelo aktualno vklapljal tako v modernistično kot kasneje postmodernistično literarno dogajanje v slovenski literaturi, in to na področju mladinske književnosti.
S Primorskim akademskim zborom Vinko Vodopivec je prejel nekaj nagrad (mdr. dvakrat srebrno odličje na tekmovanju Naša pesem v Mariboru). Za radijski igri Mladi Krpani potujejo na Luno in Rotacija je na natečaju RTV Ljubljana prejel drugo nagrado.
Komentiraj posredujte nam svoj komentar ali predlog za izboljšavo vsebine