Novi Slovenski biografski leksikon
ERMENC, John, politik, podjetnik (r. 21. 10. 1887, Ljubno ob Savinji; u. 29. 11. 1946, Milwaukee, Wisconsin, Združene države Amerike). Sin Joseph J. Ermenc, strojnik.
V ZDA je odpotoval 1901 in se naselil v mestu Milwaukee v zvezni državi Wisconsin. Ob delu se je izpopolnjeval na tehnični šoli v Milwaukeeju (Milwaukee Technical School). Bil je nepremičninski in zavarovalni agent. Državljan ZDA je postal 1911.
Velja za enega od ustanovnih članov Jugoslovanske podporne zveze Sloga (JPZ Sloga), ki je nastala 1915 in je delovala v zvezni državi Wisconsin do 1993, ko se je združila s Slovensko narodno podporno jednoto (SNPJ). JPZ Sloga je bila pomembna etnična organizacija ameriških Slovencev s približno 2.500 člani in osemnajstimi podružnicami. Ermenc je bil najprej njen prvi tajnik do 1917, ko so ga delegirali v centralni odbor Slovenskega republičanskega združenja (SRZ) s sedežem v Chicagu. Organizacijo je zastopal na vseh pomembnih srečanjih z drugimi slovenskimi podpornimi organizacijami do konca druge svetovne vojne. V Milwaukeeju je deloval v slovenski sekciji, t. i. Klubu št. 37 Jugoslovanske socialistične zveze (JSZ), ki je bila v tistem času pomemben del socialistične stranke ZDA. Že pred prvo svetovno vojno je v Milwaukeeju obstajala slovenska socialistična organizacija Edinost, katere član je bil tudi Ermenc. Klub št. 37 JSZ je bil poleg ukvarjanja s politiko trdno vpet v kulturno delovanje ameriških Slovencev v Milwaukeeju. Njihova pevska skupina Naprej je bila širše poznana drugim slovenskim skupnostim v ZDA; pomagala je utrjevati etnično in razredno zavest slovenskih Američanov. To je bila podlaga, ki je Ermencu omogočila politično udejstvovanje na ravni države Wisconsin.
Na rednih državnih volitvah, ki so potekale po vseh ZDA novembra 1930, je bil Ermenc prvič izvoljen v zakonodajno skupščino države Wisconsin. Izvoljen je bil v petem volilnem okrožju Milwaukee, kjer je poleg organizirane skupnosti slovenskih Američanov živela tudi skupnost hrvaških in srbskih priseljencev. Kot kandidat socialistične stranke je prejel 1.731 glasov. Tistega leta so iz vrst socialistov v zakonodajno skupščino Wisconsina izvolili devet poslancev in dva senatorja. 1932 se je potegoval za ponovno izvolitev v svojem okrožju. Čeprav je prejel več glasov (4.020) kot na zadnjih volitvah, mu ponovna izvolitev ni uspela.
Ermenc je tako ostal prvi in poslednji slovenski Američan, ki so ga izvolili za poslanca iz vrst socialistov. V času svojega mandata 1930–32 je bil član odbora za izobraževanje. Zavzemal se je za nižje šolnine na univerzi v Milwaukeeju, da bi visoko šolstvo postalo dostopno tudi otrokom delavskih družin. Predlagal je brezplačen dostop do knjig za vse študente. V zakonodajni skupščini se je mdr. zavzemal za zaščito delavskih pravic, krajši, šesturni delovnik, socialno pomoč za brezposelne, zmanjševanje brezposelnosti in višje davke za premožnejše sloje prebivalstva. Svoje delo v skupščini je redno predstavljal na srečanjih etničnih organizacij, podpornih društev in socialistične stranke.
Med drugo svetovno vojno je podpiral iniciativo ameriške bratske zveze (ABZ), da se ustanovi Jugoslovanska pomožna organizacija – slovenska sekcija (JPO-SS), ki je zbirala materialno pomoč za rojake v okupirani domovini. 1941 je postal član nadzornega sveta JPO-SS. Decembra 1942 je zastopal JPZ Slogo na slovenskem narodnem kongresu v Clevelandu, kjer je postal član odbora za referate. Na istem kongresu je bil delegiran za člana širšega odbora SANS (Slovensko-ameriški narodni svet), ki je postal krovna organizacija skoraj vseh slovenskih etničnih in bratskih podpornih enot, ki so skupaj zbirale denarno pomoč za okupirano domovino in iskale politično podporo pri ameriških oblasteh. Ermenc je bil delegiran za člana širšega odbora SANS. Pomagal je pri ustanovitvi njene podružnice v Milwaukeeju (1942). Bil je dejaven pri vseh njenih akcijah, pri zbiranju sredstev ter organiziranju srečanj in kulturnih dogodkov.
Komentiraj posredujte nam svoj komentar ali predlog za izboljšavo vsebine