Novi Slovenski biografski leksikon
DREV, Marjan, kipar (r. 16. 12. 1955, Celje). Oče Jože Drev, kmet, mati Terezija Drev, r. Ažman.
Po končani osnovni šoli v Šmartnem ob Paki je šolanje nadaljeval na gimnaziji v Celju. Na Akademiji za likovno umetnost (danes Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje, ALUO) v Ljubljani se je 1976 vpisal na študij kiparstva in ga zaključil 1980, 1982 pa končal še specialistični študij kiparstva pri Dušanu Tršarju. Na ALUO je 2006 opravil magisterij iz likovne teorije, 2015 pa pri Jožefu Muhoviču z istega področja še doktoriral, in sicer z disertacijo Strukturalne predpostavke kiparske morfologije. Do 2013 je imel status samostojnega kulturnega delavca. Kot vabljeni predavatelj je mdr. predaval likovno teorijo na ALUO (2006) in Fakulteti za arhitekturo Univerze v Mariboru (2008, 2013). Bil je strokovni vodja otroške likovne delavnice Forma viva v Malečniku (2013–21). Deluje v Društvu likovnih umetnikov Maribor.
Kiparjev opus vključuje oblo in reliefno plastiko ter ambientalne postavitve v bronu, betonu, keramiki in kamnu. Je avtor več spomenikov škofu Antonu Martinu Slomšku. Njegovo kiparsko delo temelji na likovni teoriji prostorskih vozlov; osredotoča se na prostorsko-oblikovne razlike, ki jih prenaša v za njegovo delo značilne oblikovne kontraste. Njegov opus močno zaznamujejo kiparski pari, ki jih je ustvarjal, upoštevajoč ravnotežje med vboklinami in izboklinami, pri čemer ena oblika prehaja v drugo, tako da se te medsebojno prepletajo, dopolnjujejo in združujejo. Posamezna dela tvorita povezano celoto, kar se izrazi v paru: reliefi, maske, čelade, vrči, skodelice, svečniki, okvirji, stoli. Mlajši opus sestoji iz abstraktnih in figuralnih reliefov iz žgane gline in keramičnega »posodja«. K predmetom, ki spadajo na področje oblikovanja, pristopi na način, podoben sintetičnemu kubizmu – razstavi jih na posamezne dele in jih nato na novo sestavi.
Izvedena dela močno opira tudi na likovnoteoretična spoznanja in vidike kiparstva, pri raziskovanju prostora upošteva geometrijo in topologijo. Preučuje in v svojih delih prakticira pa tudi teorijo tlorisnih prostorskih vozlov. 2015 je oblikoval paradigmatski koncept razlage klasičnega kiparskega kontraposta s teoretičnim in praktičnim verifikacijskim kriterijem.
Na natečaju za spomenik Antonu Martinu Slomšku pred stolno cerkvijo v Mariboru so 1989 za izvedbo izbrali njegov osnutek. Bronasti kip velikih dimenzij je bil postavljen 1991. Monumentalna figura je podana v stilizirani izvedbi z gladkimi ploskvami, v kompoziciji je opazen naslon na Michelangela, v modulaciji na Ivana Meštrovića. Križ in knjiga v Slomškovih rokah simbolno ponazarjata njegovo misel: »Sveta vera bodi vam luč, materin jezik pa ključ do zveličavne narodove omike!« Drev je tudi avtor topološke instalacije na Rakuševem trgu v Mariboru, tj. treh parov nadnaravno velikih stolov, ki je bila kot t. i. galerija na prostem prvič predstavljena v Ljubljani v parku pred Gruberjevo palačo (2000), zatem v Mariboru (postavljena 2001, odstranjena 2010). Izdelal je tudi druge spomenike in doprsne kipe po Sloveniji, pri katerih izhaja iz tradicije evropskega kiparstva.
V svojih predavanjih se posveča vprašanju kiparskega prostora, odnosu med zunanjim prostorom in kiparskim delom. Je tudi avtor več monografij in strokovnih člankov. 2024 je prejel nagrado za izjemne umetniške dosežke na področju kiparstva.
Komentiraj posredujte nam svoj komentar ali predlog za izboljšavo vsebine