Novi Slovenski biografski leksikon
DOLENC, Darko, kemik (r. 16. 9. 1955, Postojna). Oče Izidor Dolenc, mati Marija Dolenc, r. Pegan. Brat Ervin Dolenc, zgodovinar.
Osnovno šolo je obiskoval v Senožečah in Divači, Srednjo tehniško šolo – kemijski odsek pa v Ljubljani. 1974 se je vpisal na Fakulteto za naravoslovje in tehnologijo, Oddelek za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Ljubljani (FNT), 1975 se je zaposlil na Srednji tehniški šoli kot učitelj praktičnega pouka in študiral ob delu. Diplomiral je 1987 in na FNT postal mladi raziskovalec, 1988 je bil izvoljen v naziv asistenta za področje organske kemije. 1990 je magistriral in 1997 doktoriral na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo (FKKT) z disertacijo Sinteza in reaktivnost 1-alkilperoksi-1H-1,2-benzojodoksolov. 2000 je pridobil naziv docenta, 2006 izrednega profesorja in 2011 rednega profesorja za področje organske kemije, 2016 se je upokojil.
Raziskovalno je deloval na več področjih organske kemije. Razvil in preizkusil je N-jodosaharin, nov reagent za elektrofilno jodiranje organskih spojin, in proučeval številne reagente za halogeniranje. Proučeval je radikalske reakcije organskih spojin, tudi z uporabo hitrih spektroskopskih metod, strukture koordinacijskih spojin molibdena in pretvorbe organskih spojin z njimi, ukvarjal se je s karakterizacijo in proučevanjem struktur papirniških vlaken, procese razgradnje insekticidov in UV-filtrov v vodah ter se posvečal funkcionalizaciji monolitnih kromatografskih nosilcev z epoksidnimi skupinami. Pri svojih raziskavah je poleg laboratorijskih uporabljal tudi kvantno-kemijske računske metode.
Njegovo pedagoško delo je bilo povezano s FKKT in Univerzo v Novi Gorici. Predavanja in vaje na področju organske kemije je izvajal za študente različnih študijskih programov. Napisal je več učbenikov in drugih študijskih gradiv za osnovno šolo, srednje šole in gimnazije ter za univerzitetni študij.
Bil je član Projektne razvojne skupine za kemijo v srednjih šolah pri Zavodu RS za šolstvo (2008–15). Sodeloval je pri organizaciji dveh mednarodnih tekmovanj za srednješolce (Grand Prix Chimique 2003 in EUSO 2018) v Ljubljani. Od 1993 sodeluje pri pripravah in mentorstvih slovenskih tekmovalcev za Mednarodno kemijsko olimpijado.2003–16 je bil urednik založbe FKKT. Od 2020 je član odbora za socioekonomske analize (SEAC) pri evropski agenciji za kemikalije (EChA).
2007 je prejel nagrado Maksa Samca za popularizacijo študijev na FKKT, 2008 in 2018 pa skupaj z ekipama priznanje Prometej znanosti za odličnost v komuniciranju, ki jo podeljuje Slovenska znanstvena fundacija.
Komentiraj posredujte nam svoj komentar ali predlog za izboljšavo vsebine