Novi Slovenski biografski leksikon
BUDKOVIČ, Cvetko (Cveto Budkovič), muzikolog, glasbeni pedagog, publicist (r. 14. 5. 1920, Ljubljana; u. 25. 10. 2000, Ivančna Gorica, pokopan v Grosupljem).
Osnovno šolo je obiskoval v Grosupljem (1927–31), I. državno realno gimnazijo v Ljubljani (1931–35), nato učiteljišče v Ljubljani (1935–40). Vpisal se je na oddelek za violino Glasbene akademije v Ljubljani, a je bil kmalu interniran; bil je v taboriščih Gonars, Visco in Treviso. Po kapitulaciji Italije je odšel v partizane, na osvobojenem ozemlju je vodil pevski zbor oficirske šole NOV in POS. Od marca do maja 1944 je poučeval na partizanski šoli na Muljavi.
Po vojni je bil načelnik personalnega štaba in referent za glasbene šole na Ministrstvu za prosveto. Študiral je na zgodovinsko-folklornem oddelku Glasbene akademije (1948–53) in tam diplomiral. Na Srednji glasbeni šoli Ljubljana je 1954 opravil izpit iz violine. Na nižji glasbeni šoli Ljubljana (1953–63) je poučeval violino, glasbeno teorijo in komorno igro, vmes pa honorarno tudi na učiteljišču, Srednji glasbeni šoli in Pedagoški akademiji. 1963 je postal ravnatelj glasbene šole Ljubljana Vič - Rudnik, kar je ostal do 1980. Bil je med pobudniki in ustanovitelji nižje glasbene šole v Grosupljem, ki je bila odprta 1974.
Predaval je pri Društvu glasbenih pedagogov, nastopal je kot povezovalec in komentator na koncertih ter se udeleževal mednarodnih kongresov glasbenih pedagogov (Dunaj, Budimpešta, Moskva, Tunis). Bil je pobudnik in nato predsednik 1969 ustanovljene Glasbene mladine Slovenije. Opravljal je strokovno-svetovalno delo v Zvezi kulturnih organizacij Slovenije.
Napisal je številne razprave in nekaj monografij s področja glasbene zgodovine, slovenskih glasbenikov in šolstva v občini Grosuplje. Objavljal je v glasbenih revijah Grlica, Naši zbori, Muzikološki zbornik, pa tudi v Kroniki, Loških razgledih, Naših razgledih in dnevnem časopisju. Največ razprav je objavil v Zborniku občine Grosuplje, pri katerem je bil med ustanovitelji in v uredniškem odboru.
Za svoje delovanje je 1998 prejel nagrado RS za področje šolstva.
Komentiraj posredujte nam svoj komentar ali predlog za izboljšavo vsebine