Novi Slovenski biografski leksikon
BIZILJ, Ljerka (rojstno ime Ljerka Sukič), novinarka, urednica, publicistka (r. 26. 12. 1953, Celje). Oče Avgust Sukič, direktor, mati Hedvika Sukič, r. Rajh. Mož Nace Bizilj, fotoreporter.
Otroštvo je preživela v Žalcu, kjer je končala osnovno šolo (1968), nato pa v Celju Kajuhovo gimnazijo (1972). Na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani (FF UL) je študirala primerjalno književnost in literarno teorijo, kjer je 1990 diplomirala. Po zaključenem magistrskem študiju (2005) na Oddelku za zgodovino FF UL je tam 2008 zagovarjala doktorsko disertacijo z naslovom Zgodovina televizije na Slovenskem.
Od 1973 je na Televiziji Slovenija (TV Ljubljana) delala kot honorarna sodelavka in se nato 1979 na RTV Slovenija (RTV Ljubljana) tudi zaposlila. Na TV Slovenija je bila do 1992 novinarka Informativnega programa, kasneje pa je vodila Eksperimentalni studio, uvajala programske in tehnološke novosti ter izobraževala novinarje doma in občasno v tujini (prek Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) 2003 in 2012 na Kosovu). 1997–2000 je sodelovala v organih Evropske zveze radiodifuznih organizacij (EBU) za področje izobraževanja. Kot odgovorna urednica je 2008–14 vodila Tretji program TV Slovenija (TV SLO 3), ki ga je tudi zasnovala, ob tem pa urejala oddaje Dobro jutro, Sobotno popoldne in Prava ideja. Od 2014 je direktorica TV Slovenija.
1996–2000 je bila tudi honorarna odgovorna urednica Radia Glas Ljubljane. 1994–96 je bila poslanka DZ RS; 1995 je na poslanskem mestu zamenjala Dimitrija Rupla in bila do februarja 1996 članica poslanske skupine LDS, nato pa je iz skupine izstopila in do konca mandata decembra 1996 nadaljevala kot neodvisna poslanka. 1997 se je kot novinarka in urednica vrnila na TV Slovenija in se po 2001 posvetila tudi pedagoškemu delu. 2001–06 je bila asistentka za področje avdiovizualnih komunikacij na Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani, kjer je bila kot nosilka predmeta Javno komuniciranje tudi petinsko zaposlena in je študentom novinarstva predavala predmet Radio. Od 2009 je asistentka za področje avdiovizualnih komunikacij na Fakulteti za humanistiko Univerze na Primorskem, in sicer na področju medijskih študijev s poudarkom na televiziji.
Avtorsko področje njenega dela zajema tako novinarsko delo v informativnih programih in oblikovanje dokumentarnih oddaj kot tudi raziskovalno in publicistično dejavnost. Pri slednjem se je ukvarjala z zgodovino medijev, predvsem pa z obdobjem osamosvajanja Slovenije in uvajanja parlamentarne demokracije. Pri tem se je naslanjala na arhiv TV Slovenija ter na arhivsko gradivo Ministrstva za notranje zadeve, Službe državne varnosti, SZDL in ZKS.
1990 je prejela Tomšičevo nagrado za novinarsko delo, revija Jana pa jo je istega leta razglasila za Slovenko leta.
Komentiraj posredujte nam svoj komentar ali predlog za izboljšavo vsebine