Novi Slovenski biografski leksikon
FURLAN, Danilo, geograf, klimatolog (r. 20. 3. 1913, Trst, Italija; u. 8. 2. 2003, Ljubljana). Oče Jože Furlan, železničar, mati Lina Furlan, r. Malnarčič.
Po prvi svetovni vojni je z družino iz Trsta prebežal v Ljubljano. Tam je 1920–24 obiskoval osnovno šolo in 1925–32 gimnazijo. 1933–37 je na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani študiral geografijo in zgodovino. 1940–41 se je kot suplent zaposlil na meščanski šoli v Lendavi. 1943–45 je poučeval na Trgovski akademiji v Ljubljani, 1945–50 pa na Srednji gospodarski šoli v Mariboru. 1950 se je zaposlil v takratni Upravi hidrometeorološke službe (sedanji Urad za meteorologijo ARSO). Opravil je izpit iz meteorologije in prevzel mesto načelnika klimatološke službe. 1979 se je upokojil.
S svojimi deli se je zapisal v zgodovino slovenske geografije, klimatologije in meteorologije. Zagovarjal je t. i. dinamično klimatologijo, po kateri je podnebje zbir ponavljajočih se tipov vremena in se ne zadovoljuje le s spoznanji dolgoletnih povprečkov, ob tem pa v ospredje postavlja vzroke, in ne posledice določenega pojava. Raziskoval je padavinske razmere v Julijskih Alpah ter Sloveniji in tedanji Jugoslaviji. Z disertacijo Padavine v Sloveniji je 1957 pridobil naziv doktorja geografskih znanosti. Podrobno je preučil tudi slovenske temperaturne razmere. Ukvarjal se je s preučevanjem evapotranspiracije, sušnosti in namočenosti v Sloveniji ter z raziskovanjem singularitet. Postavil je hipotezo, da so te posebnost Evrope in da so povezane z usmeritvijo njenih gorovij. Ugotovil je, da se srednjeevropske singularitete uveljavljajo nad celotnim ozemljem Jugoslavije. Do podobnega sklepa je prišel pri raziskovanju padavinskih singularitet. Sodeloval je pri pripravi klimatološkega atlasa Jugoslavije. Njegov prispevek h klimatologiji na več področjih presega slovenske in jugoslovanske okvire, saj je sodeloval na kongresih o alpski meteorologiji in objavljal tudi v mednarodnih publikacijah. Pomemben je njegov prispevek k razvoju praktične klimatologije. V zvezi z izrabo vetrne energije v Sloveniji je ugotovil, da veter ni pomembnejši energetski vir. Ukvarjal se je tudi s točo in sodro ter zagovarjal tezo, da je obramba pred točo nesmiselna. Ugotovil je, da je bila v obdobju, ko obrambe še ni bilo, pogostost toče manjša, kar je bil dodaten argument v prid zagovornikov opustitve obrambe pred točo. Sodeloval je pri pripravah in obdelavi gradiva za načrtovani nacionalni atlas Slovenije. Pripravil je avtorske originale temperaturnih in padavinskih zemljevidov Slovenije, ki so bili pozneje v pomoč avtorjem in izdajateljem našega prvega nacionalnega atlasa Geografski atlas Slovenije.
1977 je bil ob tridesetletnici Hidrometeorološkega zavoda Slovenije (sedaj Urad za meteorologijo Agencije Republike Slovenije za okolje) odlikovan z redom dela z zlatim vencem, 1999 je prejel Melikovo priznanje, ki ga podeljuje Zveza geografov Slovenije.
Komentiraj posredujte nam svoj komentar ali predlog za izboljšavo vsebine