Novi Slovenski biografski leksikon
DOLGAN, Marjan, literarni zgodovinar, urednik, kritik (r. 31. 3. 1950, Dolnja Košana). Oče Jože Dolgan, voznik, mati Marija Dolgan, r. Pavzin, šivilja.
Osnovno šolo je dokončal v Dolnji Košani in Pivki, gimnazijo je obiskoval v Postojni in maturiral 1968. Na Filozofski fakulteti v Ljubljani je študiral 1968–73 slovenski jezik s književnostjo ter primerjalno književnost in literarno teorijo; na obeh študijskih smereh je diplomiral 1973. Na isti ustanovi je magistriral 1975 z delom Pripovedovalec v povojni slovenski prozi (knjižna objava Pripovedovalec in pripoved, 1979) in doktoriral 1983 z disertacijo Kompozicija Pregljevega pripovedništva (knjižna objava z enakim naslovom, 1983).
Na Inštitutu za slovensko literaturo in literarne vede, ki je 1981 prešel v novoustanovljeni ZRC SAZU, se je zaposlil 1977. Tu je bil dejaven do upokojitve 2017, najprej kot asistent z magisterijem, od 1984 kot znanstveni sodelavec, od 1989 kot višji znanstveni sodelavec in od 1999 kot znanstveni svetnik. Strokovno se je izpopolnjeval na univerzi v Giessnu (Nemčija) kot štipendist nemške ustanove Alexander von Humboldt-Stiftung (1990/1991). Kot gostujoči profesor je 2000, 2004 in 2006 predaval slovensko književnost na celovški univerzi (Alpen-Adria-Universität Klagenfurt). Deloval je v številnih komisijah za literarne nagrade, mdr. kot predsednik strokovne komisije za književnost pri Upravnem odboru Prešernovega sklada (1986–87).
Ukvarjal se je z analizo pripovedne tehnike in kompozicije (naratologijo) ter s teh vidikov analiziral novejšo slovensko pripovedno prozo. Raziskoval je predvsem slovensko književnost 20. stoletja, posebno ekspresionizem, prozo s tematiko druge svetovne vojne, slovensko književnost v emigraciji in sodobno literarno ustvarjanje. Natančneje prozo Ivana Preglja, Slavka Gruma, Stanka Majcna, Rude Jurčeca, Vladimirja Kralja, Vitomila Zupana, Lojzeta Kovačiča in Rudija Šeliga ter zgodnjo liriko Tomaža Šalamuna. Posegel je tudi v razsvetljensko dramatiko (Silvester Mure) in realistično prozo (Janez Trdina). Najprej je analiziral predvsem imanentni, strukturalni vidik literarnih del, in ga dopolnil z osvetlitvami družbenoidejnih vidikov. Sestavil je več tematskih antologij slovenske književnosti in napisal spremne študije (literarni programi in manifesti, slavilna državniška in pornografska poezija). Uredil je zbirko dotlej neobjavljenih Kosovelovih pesmi in sodeloval s prispevki v več zbornikih. Za obe izdaji leksikona Slovenska književnost (1982, 1996), Enciklopedijo Slovenije in Encyclopedia of romantic nationalism in Europe (Amsterdam, 2018) je napisal večje število gesel o slovenskih književnikih. Dolganov Literarni atlas Ljubljane (2014) vsebuje najpopolnejši pregled zgodovinskih, biografskih in umetniških prvin literarnega življenja Ljubljane od reformacije do sodobnosti. Souredil je Bibliografijo Franceta Balantiča (2023) kot osnovo za raziskave pesnikove lirike in kot zgled temeljnega pripomočka v literarni vedi. V sedemdesetih in osemdesetih letih 20. stoletja je pisal recenzije literarnih novosti, predvsem za Radio Ljubljana (sedaj Radio Slovenija). Zanj je pripravil tudi več ciklov oddaj o literaturi z vojno tematiko, sodobni slovenski prozi, dramatiki, esejistiki in polemiki. Literarne novosti je recenziral tudi za TV Slovenija. Nastopil je v dokumentarno-igranem TV filmu Cankar (TV Slovenija, 2018) režiserja Amirja Muratovića. Razčlenil je bistvene prvine poetik več književnikov, nekatere stereotipe, ki jih prekrivajo, in osvetlil primere ideološke degradacije književnosti, s katero je nekdanji komunistični sistem zatiral svobodo umetniškega ustvarjanja.
Komentiraj posredujte nam svoj komentar ali predlog za izboljšavo vsebine