Novi Slovenski biografski leksikon
DRUŽINA, Andreana (partizanski oz. ilegalni imeni Olga, Šercerjeva Olga), partizanka, obveščevalka (r. 26. 1. 1920, Zabrežec/Moccò, Italija). Oče Gabrijel Družina, krojač, mati Rozalija Družina, r. Racman.
Oče je kot protifašist 1929 emigriral v Jugoslavijo, naslednje leto mu je sledila žena s štirimi otroki. Najprej so živeli v Ljubljani, kjer je Andreana Družina končala štiriletno osnovno šolo, dva razreda meščanske in en razred poklicne šole. Nato se je pri očetu izučila za šiviljo. Delovala je v organizaciji Sokol ter pri pevskem zboru in dramskem odseku emigrantskega društva Tabor. 1936 se je z družino najprej preselila na Sušak in konec leta v Zagreb, kjer je končala drugi letnik poklicne šole in opravila pomočniški izpit. Tam je delovala pri dramski sekciji Slovenskega društva in v Društvu grafičarjev. Preko očeta, ki je nadaljeval s protifašističnim delovanjem in so ga ustaši zato 1944 v Zagrebu obesili, je navezala prve stike s komunisti.
Ob okupaciji je zbežala k materi v Ljubljano in že 1941 začela delati v odboru OF na Trnovem. Konec maja 1942 so jo Italijani osumili, da je likvidirala italijanskega visokega oficirja, ker so jo na dan usmrtitve videli v njegovi družbi. V resnici pa ga je pripeljala na mesto, kjer ga je čakala zaseda Narodne zaščite. Ker ji je grozila aretacija, je iz Ljubljane odšla v partizane. Vključila se je v 1. četo 1. bataljona Dolomitskega odreda. V Dolomitih je bila pomočnica mitraljezca, nato politdelegatka v 3. četi 3. bataljona, pomočnica komisarja čete in komisarka bataljona.
Med prvimi večjimi akcijami, v katerih je sodelovala, je bil napad pripadnikov Narodne zaščite iz Gabrja na italijansko enoto maja 1942, v kateri so partizani zajeli komandanta enote. Nekaj akcij so izvedli tudi na nemškem okupacijskem območju. Sodelovala je v znani akciji, v kateri so partizani konec junija 1942 na Verdu zaustavili vlak, ki je peljal internirance v koncentracijsko taborišče Gonars. Osvobojenih je bilo več kot tristo jetnikov, večina jih je odšla domov, nekateri, zlasti mlajši, so ostali v partizanih. Udeležila se je vrste bojev (Polhov Gradec, Dobrova pri Ljubljani, Toško čelo, Sv. Jošt, Log pri Ljubljani, Topol pri Novi vasi, Bloška planota itd.).
Spomladi 1943 je odšla na Dolenjsko v Šercerjevo brigado. Večkrat je bila ranjena, najhuje med nemško ofenzivo jeseni 1943, zato ni mogla z brigado, ki je v sklopu 14. divizije v začetku januarja 1944 odšla na Štajersko. Tedaj je postala sekretarka in politkomisarka partizanske bolnišnice na Planini, februarja 1944 je bila na enomesečnem tečaju za obveščevalce. Nato je bila obveščevalka v 15. diviziji in do konca vojne pomočnica šefa obveščevalnega centra 7. korpusa, ki ga je vodil Milan Pišlar. Konec vojne je dočakala v Trstu, kamor je prišla v zadnjem tednu aprila 1945. Bila je pri Komandi mesta Trst in je sodelovala v vstaji. Po koncu druge svetovne vojne je delala pri OZNI in nato vse do upokojitve 1963 opravljala naloge v upravi državne varnosti ministrstva za notranje zadeve.
1953 je bila proglašena za narodno herojinjo.
Komentiraj posredujte nam svoj komentar ali predlog za izboljšavo vsebine