Novi Slovenski biografski leksikon

DERMASTIA, Josip (Josip Dermastja), pravnik, politik, organizator delavstva (r. 5. 4. 1879, Ljubljana (Vodmat); u. 21. 1. 1952, Ljubljana). Oče Jožef Dermastia, posestnik in trgovec, mati Ana Dermastia, r. Hočevar. Brat Janez (Ivan) Dermastia, socialni delavec, politik, publicist, duhovnik, sin Marjan Dermastia, partizanski komandant, bančnik, politik, 1954–60 ljubljanski župan, snaha Mihaela Dermastia, prvoborka, politična delavka, gospodarstvenica, vnuk Matija Dermastia, športnik, novinar, urednik, pravnukinji Marina Dermastia, biologinja, univerzitetna profesorica, in Mateja Dermastia, biokemičarka.

Odraščal je v narodnozavedni kmečki družini v vzhodnem ljubljanskem predmestju Vodmat. Osnovno šolo je končal v domačem predmestju, nato še gimnazijo v Ljubljani. Po maturi 1898 je študiral pravo v Gradcu, kjer je 1903 doktoriral. Že v dijaških letih je zahajal na Goriško k bratu Janezu Dermastii, ki je bil 1894–1903 kaplan v Solkanu in pomemben promotor Krekovega krščanskosocialnega programa na Goriškem oz. t. i. novostrujarjev pod vodstvom Antona Mahniča. Po koncu študija se je tudi Dermastia odločil, da bo deloval na Goriškem. 1904 se je v Gorici zaposlil kot odvetniški kandidat in pripravnik na deželnem sodišču. Brat ga je uvedel v javno življenje v krogu nastajajoče »nove struje«, ki so jo po Mahničevem imenovanju za škofa na otoku Krku sprva vodili duhovnika, brata Josip in Andrej Pavlica, kaplan Janez Dermastia in odvetnik Franc Pavletič, po 1908 pa duhovniki Josip Srebrnič, Josip Ličan in Ivan Rejec, zdravnik Anton Brecelj, časnikar Franc Kremžar in gimnazijski profesor Karel Capuder. T. i. novostrujarji so nastopili proti Antonu Gregorčiču, dolgoletnemu političnemu voditelju slovenskih goriških katoličanov. Dejansko je šlo za vprašanje, kdo bo prevzel vodilno vlogo v katoliškem taboru med Slovenci na Goriškem.

Dermastia je s svojim delom na Goriškem predvsem podprl krščanskosocialne ustanove. Cenili so ga tudi kot sposobnega govornika na različnih shodih, ki so promovirali delo teh ustanov, obenem pa je znal kot govornik spodbuditi organizacijo slovenskega delavstva na Goriškem.

V Gorici je razvil razvejano dejavnost na socialnem in političnem področju. Andrej Pavlica, duhovnik, pisatelj in organizator delavstva, ga je takoj pritegnil k sodelovanju v takrat ustanovljenih zvezah in društvih, ki so nagovarjala predvsem delavce in kmete, pa tudi reševala pereča socialna vprašanja. Tako je bil na ustanovnem občnem zboru Slovenskega sirotišča 1904 izvoljen za odbornika in je to mesto obdržal do 1910, ko se je odselil v Ljubljano. Pavlica ga je pritegnil tudi v vodstvo Slovenskega katoliškega delavskega društva, ki sta ga 1898 ustanovila z bratom Josipom in s tem dala pobudo za ustanovitev vrste podobnih katoliških delavskih društev na goriškem podeželju. Dermastia je kot društveni predsednik (Pavlica je ostal duhovni voditelj) 1905 nastopil na zborovanju slovenskih katoliških delavskih društev pri Devici Mariji v Polju in poročal o razvoju strokovnih delavskih društev na Goriškem. Na prvi »delavski akademiji« na Jesenicah 1906 je predaval o delavskem varstvu v rudarskem zakonu. Kot govornik je nastopal na shodih in vsakoletnih romanjih na Sveto goro, ki jih je pripravljalo omenjeno društvo, pomagal je tudi organizirati podobna društva na goriškem podeželju. Skupaj z A. Pavlico je bil 1907 med ustanovitelji Slovenske krščansko-socialne zveze (SKSZ), v katero naj bi se včlanila vsa katoliška nepolitična prosvetna društva, hkrati je v omenjeni zvezi ves čas obdržal mesto odbornika. Dermastia je avgusta 1907 predsedoval zborovanju SKSZ na Jesenicah, predaval na socialnih tečajih in ustanavljal društva po vaseh. Prav tako je v Gorici ustanovil telovadni odsek SKSZ in bil njegov predsednik, podpiral je tudi organizacijo Orlov. 22. avgusta 1909 je imel pri otvoritvi Društvenega doma in ob nastopu Orlov v Mirnu govor o zmagujoči ideji krščanstva. Prav v Mirnu je bilo že 1891 ustanovljeno prvo katoliško delavsko društvo na Slovenskem.

S predavanji in govori na shodih je Dermastia sodeloval pri narodnopolitičnem društvu Sloga, kjer so ga 1905 izvolili za odbornika in pozneje za podpredsednika. Izvoljen je bil tudi v nadzorstvo Centralne posojilnice v Gorici. Na shodu zaupnikov Sloge 31. januarja 1907 je predaval o volilnih odborih in volilni dolžnosti ter bil sprejet v Slogin osrednji volilni odbor skupaj z Antonom Gregorčičem, Pavletičem, Brecljem in Andrejem Pavlico. Pomemben je bil njegov delež pri volilni propagandi v državni (1907) in deželni zbor (1908). Nastopal je kot goreč govornik, najraje skupaj z Gregorčičem, na volilnih shodih v Gorici in na podeželju, na primer v Sežani, Rihemberku, pri Rebku v Vipavi, v Mirnu, Vrtojbi, Cerknem, Bovcu in Kobaridu. Pomagal je organizirati Goriško zvezo gospodarskih zadrug in društev in Kmečko zvezo (obe 1904) ter bil 1907 soustanovitelj Slovenske ljudske stranke (SLS) na Goriškem ter član njenega vodstva. V govorih na shodih Kmečke zveze je ostro nastopal zoper slovensko kmečko (agrarno) stranko za Goriško, ki jo je vodil Alojzij Franko, nekdanji politični sopotnik, kot vodja goriških agrarcev se je namreč povezoval z liberalci in nagovarjal slovenske kmečke volivce.

Ob razkolu SLS na Goriškem 1909, ko je t. i. nova struja nastopila samostojno proti Gregorčiču, se je Dermastia postopoma umaknil iz javnega življenja in se 1910 odselil v Ljubljano. Tam je do upokojitve deloval v državni službi (1916–24), kot svetnik oddelka za socialno politiko v Ljubljani. Zatem se je zaposlil pri Vzajemni zavarovalnici kot generalni tajnik in po vojni (1945–46) kot predsednik Zavarovalnega zavoda Slovenije, nato pa se je dokončno upokojil. Med vojno in okupacijo je bil sodelavec OF, zato je bil zaprt v Ljubljani. Kot strokovnjak v zavarovalništvu, zlasti se je spoznal na zavarovalno pravo, je pisal strokovne članke v glasilih zavarovalnice, v raznih tednikih, aktuarskem glasniku Jugoslavije in občasno v dnevnem časopisju.

Dela

Boj pravosodnega ministrstva proti požigalcem in zavarovalnim spekulantom, Naša moč : list za člane Vzajemne zavarovalnice v Ljubljani, 1, 1936, št. 1, 6.
Tarifni sporazum zavarovalnic, Naša moč : list za člane Vzajemne zavarovalnice v Ljubljani, 1, 1936, št. 4, 29.
Gasilstvo in zavarovalstvo, Naša moč : list za člane Vzajemne zavarovalnice v Ljubljani, 1, 1936, št. 4, 36.
Nadzor nad zavarovalnicami in zaščita zavarovancev, Naša moč : list za člane Vzajemne zavarovalnice v Ljubljani, 1, 1936, št. 10, 77–78.
Ob štiridesetletnici Vzajemne zavarovalnice, Naša moč : list za člane Vzajemne zavarovalnice v Ljubljani, 5, 1940, št. 8, 70.

Viri in literatura

Arhiv SBL, osebna mapa.
Jahresbericht des k. k. Staats-Obergymnasiums, Laibach, 1898.
PSBL.
ES.
Jahresbericht k. k. Staats-Obergvmnasiums zu Laibach veröffentlicht am Schlüsse des Schuljahres 1897/98, Laibach, 1898.
Ustanovitev Slov. sirotišča v Gorici, Primorski list, 16. 6. 1904.
Liberalizem in socijalizem, Primorski list, 8. 6. 1905.
Delavski shod, Primorski list, 25. 1. 1906.
Občni zbor Centralne posojilnice, Primorski list, 13. 6. 1906.
Sijajen shod v Kobaridu, Primorski list, 8. 11. 1906.
Zaupni shod Sloge, Primorski list, 7. 2. 1907.
Kras je govoril, Primorski list, 14. 3. 1907.
Volilni boj, Primorski list, 18. 4. 1907.
Slovenska krščansko-socialna zveza za Goriško – ustanovljena!, Primorski list, 22. 8. 1907.
Sijajen zbor zaupnikov, Primorski list, 28. 11. 1907.
Novice, Primorski list, 3. 9. 1908.
Slavnost v Mirnu, Primorski list, 26. 8. 1909.
Anton Brecelj: Dr. Anton Gregorčič in stranka, Čas, 19, 1924/1925, št. 6, 324–326.
Andrej Gabršček: Goriški Slovenci : narodne, kulturne, politične in gospodarske črtice, 2 zv., Ljubljana, 1932–1934.
Branko Marušič: Pregled politične zgodovine Slovencev na Goriškem : 1848–1899, Nova Gorica, 2005.
Podbersič, Renato: Dermastia, Josip (1879–1952). Slovenska biografija. Slovenska akademija znanosti in umetnosti, Znanstvenoraziskovalni center SAZU, 2013. http://www.slovenska-biografija.si/oseba/sbi1007370/#novi-slovenski-biografski-leksikon (20. december 2024). Izvirna objava v: Novi Slovenski biografski leksikon: El. izd.. Ur. Petra Vide Ogrin, ur. redakcije Petra Testen Koren Ljubljana, Znanstvenoraziskovalni center SAZU Slovenska akademija znanosti in umetnosti, 2023-.

Primorski slovenski biografski leksikon

Dermastja Josip, pravnik, politik in organizator kršč. soc. delavstva na Goriškem, r. 5. apr. 1879 v Vodomatu, Lj., u. 21. jan. 1952 v Lj. Oče Jožef, kmet in posestnik, mati Ana Hočevar z Vrhnike. Gimn. končal v Lj., pravo v Gradcu, kjer je 24. nov. 1903 doktoriral. Že kot dijak je zahajal na Goriško k bratu Janezu (gl. čl.) in se odločil, da bo tu deloval. Po končanih pravnih študijah se je zaposlil v Gor. kot odvetn. kandidat in praktikant na dež. sodniji. Brat Janez ga je brž uvedel v javno življenje v krogu nastajajoče »nove struje«, ki ji je bil utemeljitelj A. Mahnič in ki so jo po njegovem odhodu za škofa na otok Krk vodili sprva brata Josip in Andrej Pavlica, kpl. J. Dermastja (gl. čl.) in odv. Fran Pavletič, po 1908 pa Josip Srebrnič, Josip Ličan, Ivan Rejec, zdravnik Anton Brecelj (PSBL III, 126–30), časnikar Franc Kremžar, prof. Karel Capuder (PSBL III, 166). D. je predvsem podprl kršč. socialne ustanove Andreja Pavlice in zaslovel kot izboren govornik Sloge, SKSZ in SLS. Ko je 1909 nastal razkol v SLS in je nastopila nova struja samostojno proti A. Gregorčiču, se je D. polagoma umaknil iz javnega življenja in se 1910 odselil v Lj. Tam je bil med drugim tudi v drž. službi (1916–24) in nato upokojen kot svetnik oddelka za soc. politiko; zatem pa zaposlen pri Vzajemni zavarovalnici kot generalni tajnik in po vojni (1945–46) kot preds. Zavarovalnega zavoda Slovenije, ko se je upokojil. Kot sodelavec OF je bil med vojno zaprt v Lj. Kot strokovnjak v zavarovalstvu, zlasti še v zavarovalnem pravu, je pisal strokovne članke v glasilih zavarovalnice, v raznih tednikih, v aktuarskem glasniku Jsle in tudi občasno v dnevnem časopisju. Poročil se je v Mirnu (4. aprila 1908) z Ivano Pahor in imel več otrok, med njimi Marjana, ki je bil po vojni nekaj let lj. župan. D. je razvil v Gor. prav razvejano dejavnost na soc. in polit. področju. A. Pavlica ga je takoj pritegnil k svojim ustanovam. Na ustanovnem občnem zboru Slov. Sirotišča (14. jun. 1904) je bil D. izvoljen za odbornika (kot namestnik Frana Pavletiča) in to mesto obdržal do odhoda iz Gor. (PrimL, 1904, 16.6.; 1909, 19.5.). Pavlica ga je pritegnil v vodstvo Slov. katoliškega delavskega društva, ki sta ga bila 1898 ustanovila z bratom Josipom in s tem dala pobudo za ustanovitev vrste podobnih katol. delavskih društev na podeželju. D. je kot društveni preds. nastopil na zborovanju slov. katol. delavskih društev pri Devici Mariji v Polju (9.7.1905) in poročal o razvoju strok. del. društev na Goriškem (PrimL 1905, 20. 7.). Na prvi »delavski akademiji« na Jesenicah (8.12.1906) je predaval o delavskem varstvu v rudarskem zakonu (PrimL 1906, 13.12.). Medtem je postal preds. gor. Slov. katol. del. društva, Pavlica pa je ostal duhovni voditelj. Odslej je D. vodil del. društvo, ki je tedaj štelo kar 500 članov, nastopal kot govornik na njegovih shodih in vsakoletnih romanjih na Sv. goro (na Sv. gori je 14. 5. 1905 imel govor Liberalizem in socializem, PrimL 1905, 8. 6.), pomagal organizirati podobna društva na podeželju (PrimL 1906, 25. 1.; 8.11.; 1909, 6. 6.). Bil je skupaj z A. Pavlico med ustanovitelji Slov. kršč. socialne zveze (SKSZ), v katero naj bi se včlanila vsa katol. nepolitična prosvetna društva (PrimL 1907, 8.8. in 22. 8.), in v njej obdržal ves čas mesto odbornika. SKSZ je 1909 štela 52 društev s 5.047 člani. D. je avg. 1907 predsedoval zborovanju SKSZ na Jesenicah (PrimL 1907, 29. 7.), predaval na socialnih tečajih, ustanavljal društva po vaseh (PrimL 1908, 2. L; 18. 3.; 25. 6.; 1909, 9. 6.; 8. 7.). D. je ust. v Gor. Telovadni odsek SKSZ in bil njegov predsednik, pospeševal je Orle in imel 22. avg. 1909 pri otvoritvi Društvenega doma in nastopu Orlov v Mirnu govor o zmagujoči ideji krščanstva (PrimL 1908, 3.9.; 1909, 26.8.). S predavanji in govori na shodih je sodeloval pri narodno-političnem društvu Sloga, ki ga je 30. marca 1905 izvolila za odbornika in pozneje tudi za podpredsednika. Izvoljen je bil tudi v nadzorstvo Centralne posojilnice (PrimL 1905, 6.4.; 1906, 13.6.; 1907, 27.6.). Na Sloginem zaupnem shodu 31. jan. 1907 je predaval o volivnih odborih in volivni dolžnosti ter bil sprejet v Slogin osrednji volivni odbor skupaj z A. Gregorčičem, F. Pavletičem, A. Brecljem in A. Pavlico. Velik je bil njegov delež pri volivni propagandi v drž. (1907) in v dež. zbor (1908). Nastopal je kot govornik, najraje skupaj z A. Gregorčičem, na volivnih shodih v Gor. in na podeželju, npr. v Sežani, Rihemberku, pri Rebku v Vipavi, v Mirnu, Vrtojbi, Cerknem, Bovcu, Kobaridu (PrimL 1907, 7.2.; 14.3.; 21.3.; 11.4.; 18.4.; 25.4., 9.5.; 1908, 6.2.). Pomagal je organizirati Goriško zvezo gospodarskih zadrug in društev, Kmečko zvezo in bil soustanovitelj Slovenske ljudske stranke (SLS) na Goriškem ter član njenega vodstva (PrimL 1906, 8. 11.; 1907, 28.11.). V svojih govorih na shodih Kmečkih zvez je ostro nastopal zoper Frankovo »agrarno (kmečko) stranko« (PrimL 1907, 25. 7.; 3. 10.; 21. 10.; 19. 12.).

Prim.: Podatki Melhiora Goloba, žpk sv. Petra v Lj. in Lada Peternelja, direktorja Pozavaroval ne skupnosti SAVA v Lj.; PrimL, pass. (poleg gornjih navedb); A. Brecelj, Dr. A. Gregorčič in stranka, čas 1924–25, 324–26; Gabršček I, 524; II, 293.

R. K.

Klinec, Rudolf: Dermastia, Josip (1879–1952). Slovenska biografija. Slovenska akademija znanosti in umetnosti, Znanstvenoraziskovalni center SAZU, 2013. http://www.slovenska-biografija.si/oseba/sbi1007370/#primorski-slovenski-biografski-leksikon (20. december 2024). Izvirna objava v: Primorski slovenski biografski leksikon: 4. snopič Čotar - Fogar, 1. knjiga. Uredniški odbor Gorica, Goriška Mohorjeva družba, 1977.

Komentiraj posredujte nam svoj komentar ali predlog za izboljšavo vsebine