Novi Slovenski biografski leksikon
DELPIN, Rastislav (partizansko ime Zmago), narodni heroj (r. 2. 9. 1920, Gorica, Italija; u. 26. 12. 1956, Šempeter pri Gorici, pokopan v Solkanu). Oče Peter Delpin, zidar, mati Eleonora Delpin, r. Mikluž.
Pet razredov osnovne šole je dokončal v Podgori, dva v Gorici. Izučil se je za trgovskega pomočnika.
1939 so ga zaprli zaradi protifašističnega delovanja. V Rimu je bil obsojen na leto dni zapora. 1941 so ga vpoklicali v italijansko vojsko, a je bil zaradi srčne bolezni kmalu oproščen vojaščine. 1942 je začel delati za OF, zbiral je orožje in živila. Septembra 1943 je odšel v partizane. V XVIII. brigadi Simona Gregorčiča je bil bataljonski, nato brigadni obveščevalec. Brigado je zapustil zaradi bolezni, postal je vodja skupine VOS v Brdih in v začetku 1944 rešil celotni štab VOS pred obkolitvijo. V Brdih (napad na nemško kolono v Vipolžah, železniško postajo v Moši/Mossa), Gorici (napad na tekstilno tovarno v Podgori/Piedimonte del Calvario ter glavno skladišče in mestno klavnico) in Furlaniji (na nemški štab v Vidmu, karabinjersko postajo San Giovanni al Natisone, tudi v Buttriu, Čedadu/Cividale del Friuli itd.) je izvedel vrsto bliskovitih in učinkovitih diverzantskih akcij proti italijanskim fašistom in nemškim okupatorjem. Na Oslavju/Oslavia pri Gorici je bil ranjen. V zadnjih dneh vojne je vodil boj s četniki pri Vipolžah oz. Medani.
Po vojni je bil zaposlen pri notranji upravi (Uprava državne varnosti oz. Uprava države bezbednosti – UDB/UDV) v Trstu in Gorici. Iz goriških zaporov je rešil majorja UDV, pri čemer so ga stražarji prepoznali in ga ovadili anglo(-)ameriškim zasedbenim oblastem, ki so ga novembra 1945 obsodile na pet let zapora. Po dveh letih in pol so ga izpustili, nakar se je vrnil v Slovenijo oz. Jugoslavijo in do smrti živel v Novi Gorici kot invalidski upokojenec. V Italiji je bil v odsotnosti obsojen na 120 let zapora. Pokopan je v grobnici v Solkanu.
Odlikovan je bil z redom narodnega heroja (1953), redom zaslug za narod II. stopnje, redom bratstva in enotnosti II. stopnje ter redom in medaljo za hrabrost. V Novi Gorici so po njem poimenovali ulico in mu postavili spomenik.
Komentiraj posredujte nam svoj komentar ali predlog za izboljšavo vsebine