Novi Slovenski biografski leksikon
DEKLEVA MODIC, Marica (rojstno ime Marica Dekleva), pedagoginja (r. 3. 6. 1916, Trst, Italija; u. 24. 11. 1980, Ljubljana). Mož Lev Modic, novinar, pravnik, svak Roman Modic, kemijski tehnolog, univerzitetni profesor, rektor Univerze v Ljubljani.
Takoj po prvi svetovni vojni se je družina iz Trsta umaknila v Maribor. Osnovno in srednjo šolo (učiteljišče) je končala v Mariboru. 1940 je končala študij pedagogike na Filozofski fakulteti v Ljubljani. Že na učiteljišču v Mariboru je bila privrženka levičarskega gibanja, med študijem v Ljubljani pa je postala članica društva Njiva, ki je združevalo študente iz bolj ruralnih območij Slovenije. Med vojno je bila aktivistka NOB v Ljubljani: 1941–42 rajonska obveščevalka, 1943–44 sekretarka slovenske narodne pomoči v Šiški, 1944 pa okrožna sekretarka OF za Ljubljano. Dvakrat so jo tudi zaprli.
Po vojni, med majem 1945 in avgustom 1948, je opravljala pomembne funkcije na Odseku za prosveto pri Mestnem odboru OF Ljubljana in na Ministrstvu za prosveto LRS. V šolskih letih 1948/49 in 1951/61 je bila ravnateljica Učiteljišča v Ljubljani in obenem predsednica komisije za učiteljske strokovne izpite. 1949–51 je bila slušateljica inštituta za družbene vede v Beogradu in ga uspešno zaključila, od 1961 dalje pa kot višja predavateljica za občo pedagogiko na Oddelku za pedagogiko Filozofske fakultete v Ljubljani. Oktobra 1972 se je upokojila.
Opravljala je več funkcij v družbenopolitičnih in strokovnih organizacijah. Bila je tudi odgovorna urednica Sodobne pedagogike (1953–60), predsednica strokovnega sveta Zavoda za napredek šolstva LRS (v njem je sodelovala pri splošnem pedagoškem besedilu za učne načrte gimnazij in pri splošnem delu reforme osnovnega šolstva), znanstvena sodelavka zveznega zavoda za napredek šolstva v Beogradu, predsednica UO Šolskega muzeja v Ljubljani, sourednica Mladega vedeža, ki ga je izdala Mladinska knjiga 1976, itd.
Njeno ožje področje pedagoškega dela so bila vprašanja obče pedagogike, moralne vzgoje in metod vzgojnega dela.
Udeleževala se je vrste strokovnih konferenc in kongresov doma in v tujini, mdr. posvetovanj o reformi šolstva, ki jih je organiziral Zvezni zavod za proučevanje prosvetnih vprašanj, strokovne konference UNESCO o izobraževanju učiteljskega kadra v Hamburgu 1956, posvetovanja o zgodovinskih učbenikih med predstavniki FLRJ, Italije in Avstrije v Trstu 1961.
Bila je odlikovana z redom zasluge za narod III. stopnje in redom dela z zlatim vencem. Prejela je Žagarjevo nagrado in bila častna članica Zveze pedagoških društev Slovenije.
Komentiraj posredujte nam svoj komentar ali predlog za izboljšavo vsebine