Novi Slovenski biografski leksikon
CUSIN, Fabio, zgodovinar, publicist (r. 3. 8. 1904, Trst, Italija; u. 27. 5. 1955, Trst, Italija). Oče Cesare Cusin, menjalec denarja, mati Marianna Cusin, r. Girardelli.
Izhajal je iz judovske družine. V tedaj še avstrijskem Trstu je začel obiskovati nemško osnovno šolo (1910) in nato realko. Po končanem srednješolskem izobraževanju je študiral na univerzi za ekonomske in trgovske študije v Trstu ter diplomiral 1925 na univerzi v Firencah z nalogo o konkurenci v morski plovbi. Zavoljo protifašistične politične usmerjenosti je imel težave z zaposlitvijo ne le v času fašizma, temveč tudi kasneje. Po končanem študiju je dobil suplenco v Milanu in Torinu, 1936 je postal privatni docent srednjeveške in moderne zgodovine ter poučeval na nekaterih italijanskih univerzah (Messina, Perugia, Torino, Urbino). Posvečal se je zlasti preteklosti Trsta in njegovega zaledja. Pri tem se je naslanjal na avtonomistične poglede ljubiteljskih domoznancev, kot sta bila Pietro Kandler in Domenico Rossetti. Že v prvih objavah je pod vplivom objav Gaetana Salveminija in Benedetta Croceja nasprotoval italijanskemu liberalnemu nacionalizmu in iredentizmu. Trst z okolico je razlagal kot posebno in neodvisno upravno-politično skupnost, kar je bilo pomembno v časur eševanja t. i. tržaškega vprašanja po drugi svetovni vojni. Prva spoznanja o tržaški preteklosti je strnil v knjigi Appunti alla storia di Trieste (1930).
Razprave iz zgodovine Istre, Trsta, Goriške in Furlanije je objavljal v edicijah tržaške univerze (Annalli dell'Università) in v krajevnih zgodovinskih revijah (Archeografo triestino, Memorie storiche forogiuliesi, Archivio Veneto, La Porta orientale). V okviru raziskav ozemlja ob severovzhodnih obalah Jadrana ob koncu srednjega veka je najprej objavil študijo o turških vpadih v Italijo v 15. stoletju (Archeografo Triestino, 1934). Nato je objavil zbirko dokumentov za zgodovino »vzhodne meje Italije« v 14. in 15. stoletju (Archeografo Triestino, 1936), 1937 pa je v Milanu izšla še monografija v dveh delih Il confine orientale d'Italia nella politica europea del XIV e XV secolo. Cusin je posegal tudi v srednjeveško zgodovino ne le rodnega mesta in njegovega okoliša, pač pa tudi v srednji vek in v zgodovino krajev, v katerih je služboval, ter v zgodovino Italije in njenih odnosov s habsburško monarhijo, zlasti na primeru Milana in Lombardije. Izdal je tudi nekaj šolskih učbenikov o zgodovini Italije in Evrope. Med drugo svetovno vojno, ki jo je deloma preživel v Rimu in kjer se je politično udejstvoval v politični stranki Partito d'azione, je začela nastajati njegova »protizgodovina Italije«, ki je prvič izšla 1948 kot Antistoria d'Italia, doživela je več izdaj, nazadnje 2001 s podnaslovom »demistifikacija uradne zgodovine, Italija prikazana na drug način«. Knjiga je imela velik odmev in je sprožila diskusije v javnosti. V italijansko zgodovino je provokativno posegel tudi s knjigama o Italiji med 1860 in 1887, objavljeni sta bili 1952–54; nadaljevanja, tretje knjige zaradi smrti ni uspel dokončati. Še pred tem se je s knjigo La liberazione di Trieste (1946) posvetil aktualnemu političnemu dogajanju in podal kritiko tržaškega nacionalističnega zgodovinopisja.
Cusin ni odobraval morebitne priključitve Trsta Jugoslaviji. Svaril je pred slavizacijo Trsta ter njegovo rešitev pred italijanskim nacionalizmom in centralizmom spoznal v federaciji bodoče Evrope. Svoje poglede je širil tudi kot kolumnist tržaškega dnevnika Il Corriere di Trieste. 1946 je postal profesor srednjeveške zgodovine na univerzi v Trstu; že po petih letih jo je zaradi pritiska iredentističnih političnih strank zapustil in nato postal redni profesor univerze v Urbinu. Hudo bolan se je vrnil v Trst, kjer je bil maja 1952 kot predstavnik neodvisnih (indipendistov) izvoljen v tržaški mestni svet. Tega leta je Cusin izdal tudi poljudno knjigo o zgodovini Trsta Venti secoli di bora sul Carso e sul Golfo : una narrazione storica.
Komentiraj posredujte nam svoj komentar ali predlog za izboljšavo vsebine