Novi Slovenski biografski leksikon
BONAZZA, Sergio, jezikoslovec, slavist (r. 26. 10. 1938, Dolina/San Dorligo della Valle, Italija; u. 5. 3. 2021, Dunaj, Avstrija). Oče Anton Bonazza, delavec, mati Cecilija Bonazza, r. Strani.
Obiskoval je slovensko osnovno in srednjo šolo v Trstu, maturiral na Državnem tehničnem zavodu Žiga Zois (1960) in 1970 končal študij primerjalne književnosti na univerzi v Benetkah. Po diplomi se je zaposlil kot srednješolski profesor na Trgovskem tehničnem zavodu z nemškim učnim jezikom v Bolzanu (1970–79), kjer se je zaposlila tudi Dunajčanka, njegova kasnejša žena Hildegard Diepold. Med študijem se je udeležil poletne šole ruščine v Moskvi in se 1965 vpisal na vzporedni študij slavistike na dunajski univerzi, ki ga je zaključil 1977. Že med študijem je 1973 v Wiener Slavistisches Jahrbuch objavil prvi znanstveni prispevek. Izpopolnjeval se je tudi na univerzah v Pragi, Beogradu, Sarajevu, Ljubljani in Bratislavi. 1979–83 je bil pogodbeni profesor za slovenski jezik s književnostjo na univerzi v Neaplju (Istituto Universitario Orientale di Napoli), nato je bil do 1987 profesor za slovansko filologijo na univerzi v Veroni. Tedaj je na univerzi v Vidmu postal prvi redni profesor za slovenistiko v Italiji (1987–90). Za tem je bil do upokojitve 2010 redni profesor za slovansko filologijo na univerzi v Veroni. Kot gostujoči profesor je predaval tudi na dunajski univerzi. S samostojnimi prispevki je sodeloval na številnih slavističnih srečanjih in kongresih v Italiji in drugod. 1992–2016 je bil predstavnik Italije v mednarodni komisiji za zgodovino slavistike pri mednarodnem slavističnem komiteju, 2011–16 tudi njen predsednik. Večkrat je bil član državnih komisij za habilitacije slavistov na univerzah.
Poleg slovenističnih vprašanj je preučeval predvsem starejša obdobja slavistike in slovanskih književnosti, npr. Cirila in Metoda, poznavanje slovanskega sveta v Italiji, pisal je o Vuku Stefanoviću Karađiću, Josefu Dobrovskem, Jánu Kollárju, Dositeju Obradoviću, o vprašanju pismenstva pri Rusih. Na področju slovenistike je največ pozornosti namenil proučevanju Jerneja Kopitarja. Objavil je tudi razprave in eseje o slovenskih verzih v viteški liriki Osvalda Wolkensteinskega, o Francetu Prešernu in Franu Miklošiču, o odmevih Danteja Alighierija pri Slovencih, o Janu Baudouinu de Courtenayu in vprašanju čakavščine v zahodnih slovenskih narečjih, o splošnih problemih glagolice ter glagolskih napisih na Tržaškem, Goriškem in Čedajskem, o Slovencih na Tirolskem, o reformaciji, položaju slovenistike v Italiji, medkulturnih stikih itd. Za italijansko enciklopedijo Treccani je napisal več gesel o slovenskih ustvarjalcih (Drago Jančar, Dane Zajc). Objavlja v slovenskem, nemškem in italijanskem jeziku.
Komentiraj posredujte nam svoj komentar ali predlog za izboljšavo vsebine