Novi Slovenski biografski leksikon
BUDIN, Peter (Pietro Budin), duhovnik, šolnik (r. 21. 2. 1770, Grgar; u. 7. 1. 1858, Gorica, Italija). Oče Štefan Budin, kmet, mati Katarina Budin, r. Gadnik.
Srednjo šolo je končal v Gorici 1789. Generalno semenišče je obiskoval v Gradcu (1789–93). Posvečen je bil v goriški stolnici 1794, služboval je kot kaplan v Devinu (1794–1804), kot kurat v Zgoniku (1804–19), kot kanonik in škofijski kancler ter generalni vikar goriške škofije, od 1830 nadškofije (1819–34) in kot ravnatelj semenišča (1823–42). Od tega leta je bil samo še kanonik in konzistorialni svetnik, po smrti Valentina Staniča 1847 pa višji šolski nadzornik. Poleg Janeza Budala in Valentina Staniča je bil glavni ustanovitelj goriškega zavoda za gluhe, t. i. gluhonemnice.
Kot semeniški ravnatelj je predsedoval izpitom na frančiškanskem bogoslovju na Kostanjevici na Krasu, kjer je nastopal kot slavnostni pridigar; tam je obhajal tudi zlato (1843) in diamantno mašo (1853).
1794 je napisal knjigo Instruzioni v dveh delih, ki je ostala v rokopisu. Pisana je v bohoričici, vsebuje pa katehetična in homiletična besedila.
V Zgoniku je v začetni nedeljski šoli poučeval verouk, branje in pisanje v slovenskem jeziku. 1808 je sam založil in izdal slovensko začetnico v obliki dveh tabel Novi kluzh ali tabla za branje inu pisanje. To je bil prvi črno-beli ilustrirani abecednik. Je predhodnik analitično-sintetične metode, začetnik bralno-pisalnega pouka in začetnik glaskovalne metode. Te metode so se na Slovenskem uveljavile šele v šestdesetih in sedemdesetih letih 20. stoletja. Prva tabla ima deset razdelkov. Najprej je pisana beseda, ki se začne s samoglasniki, nato pa besede, ki se začno s soglasniki po abecedi. V drugem razdelku so skice predmetov, ki se začenjajo s prvo črko, poleg njih pa male tiskane črke. V sledečih oddelkih so male pisane črke v zvezi z raznimi samoglasniki, v zadnjem pa velike tiskane črke. Druga tabla ima devet stolpcev. V njej so tiskane črke, besedila za vajo v branju, na koncu pa še številke po enicah do deset, po deseticah do sto in številki 5.000 in 1.000. Številke so napisane z besedo, sledi zapis z arabsko številko, nato še z rimsko. Prva tabla je služila učenju pisanja, druga tabla pa učenju branja.
Komentiraj posredujte nam svoj komentar ali predlog za izboljšavo vsebine