Novi Slovenski biografski leksikon
BLANKIN, Evgen (Evgen Blanchini), duhovnik, socialni delavec, pisatelj (r. 7. 3. 1863, Bijače/Biacis, Italija; u. 11. 3. 1921, Videm/Udine, Italija). Oče Ivan, kmet, mati Marija Terezija, r. Podreka. Stric Peter Podreka, narodni buditelj in duhovnik.
Z enajstimi leti je vstopil v videmsko semenišče (1874) in kljub slabemu zdravju z odliko končal gimnazijo in bogoslovje. Z Ivanom Trinkom sta bila sošolca in prijatelja. V času šolanja je bil prefekt v zavodu Giovanni da Udine. Leto po posvetitvi v duhovnika (aprila 1885) je postal kaplan v Arbeču (Erbezzo), vendar se je zaradi bolezni vrnil v zavod Giovanni da Udine, kjer je bil zaposlen kot profesor. 1887 je postal kaplan v mestecu Santa Maria la Longa in 1890 prevzel mesto podravnatelja v sirotišnici Orfanotrofio Tomadini v Vidmu. Od 1899 do smrti je bil župnik v župniji San Giorgio Maggiore v Vidmu.
Deloval je na področju sociale, vzgoje, gospodarstva in izseljeništva. V svoji župniji je poljedelce učil modernejših oblik kmetovanja in pri tem zagovarjal metodo »Solari« (kolobarjenje gomoljastih pridelkov z žitom in uporaba umetnih gnojil), o čemer je kot prvi v Furlaniji napisal več knjig. Pospeševal je ustanavljanje kmečkih hranilnic in posojilnic ter zadružnih mlekarn. 1903 je v Vidmu ustanovil prvo Delavsko hranilnico in posojilnico. V katoliških dnevnikih Il Cittadino Italiano in Il Crociato je pisal o kmetijstvu, kmečkih in delavskih posojilnicah in hranilnicah ter o zavarovalništvu.
Skrb je posvečal tudi beneškim in furlanskim izseljencem. 1901 je bil med ustanovitelji ljudskega urada Segretariato del Popolo, ki je izseljencem nudil pomoč. V okviru tega urada je izdal tri publikacije, namenjene izseljencem. Obiskoval je izseljence po Sloveniji, Avstriji in na Bavarskem, kjer je ustanavljal izseljenske urade. Ustanovil je društvo za izseljence s strokovno šolo v Mariboru in Ljubljani. O izseljenski problematiki je pisal v dnevniku Il Crociato in o tem govoril po župnijah.
Za zapuščeno in osirotelo mladino je ustanovil t. i. rekreacijske zavode, ki jim je priključil še strokovne šole: 1900 Ricreatorio festivo femminile udinese Maria Immacolata (dekliški zavod v Vidmu), 1902 Ricreatorio festivo maschile udinese (deški zavod v Vidmu), 1906–08 zavod pri Sv. Ozvaldu, ki mu je 1911 prizidal še cerkev sv. Ozvalda. Po njegovi smrti so dekliški zavod prevzele sestre dorotejke iz Benetk, ki še danes vodijo zavod z njegovim priimkom v nazivu.
Med prvo svetovno vojno je pomagal revežem in beguncem, hotel je ustanoviti zavod za vojne sirote, vendar zanj ni dobil sredstev. Umrl je v revščini. 1996 so Beneški Slovenci v Špetru ustanovili združenje, ki je imenovano po njem.
Komentiraj posredujte nam svoj komentar ali predlog za izboljšavo vsebine