Novi Slovenski biografski leksikon
BENEDETIČ, Filibert, pesnik, dramatik, prevajalec, publicist, narodno-kulturni delavec (r. 17. 2. 1935, Tržič/Monfalcone, Italija; u. 13. 10. 2005, Gorica, Italija, pokopan v Pevmi, Italija). Oče Jožef, delavec v tržiški ladjedelnici, mati Zofija, r. Kocina.
Končal je štiri razrede italijanske osnovne šole in peti razred slovenske osnovne šole (1942−46), vse v Tržiču. 1946−47 je hodil v slovensko srednjo šolo v Trstu, 1949−53 na slovensko učiteljišče v Gorici, kjer je sodeloval pri povojnem obnavljanju slovenskega kulturnega življenja. Želel je študirati na ljubljanski Akademiji za igralsko umetnost, vendar so mu to preprečila neurejena razmerja med italijanskim in slovenskim šolstvom. Zato je 1953 začel na univerzi v Benetkah (Facolta di lingue e letterature straniere) študirati ruski jezik in evropsko književnost. Po tretjem letniku je študij zaradi pomanjkanja denarja prekinil in ga končal 1973, ko je diplomiral z nalogo o uprizarjanju ruskih del v tržaškem slovenskem gledališču med 1902−73. 1963−64 je s slovensko štipendijo živel v Ljubljani, kjer se je seznanjal s kulturnim in gledališkim življenjem. 1967−78 je bil upravnik tržaškega Slovenskega stalnega gledališča, nato ravnatelj slovenskega sporeda na Radiu Trst A, kjer je skrbel tudi za slovenske televizijske oddaje v okviru RAI. 1978−82 je bil svetovalec pri tržaški občini, ob tem je deloval v slovenskih zamejskih organizacijah, mdr. v Slovenski kulturno-gospodarski zvezi. Bil je član socialistične stranke. 1998 se je upokojil in se spet preselil v Gorico. Istega leta je kljub upokojitvi postal svetovalec za čezmejno televizijo, 1999 pa so ga člani Društva Slovensko gledališče izvolili za predsednika upravnega sveta Slovenskega stalnega gledališča v Trstu. V tej funkciji se je trudil zagotavljati finančno podlago za obstoj tega gledališča. Po krajšem bolehanju za rakom je umrl na svojem domu v Gorici.
Pisal je liriko, dramatiko in publicistiko. Pesmi je začel objavljati kot srednješolec v goriški šolski reviji Mladi vzori, pozneje pa večinoma v zamejskih publikacijah (Soča, Jadranski koledar, Primorski dnevnik, Tokovi). 1966 je izdal pesniško zbirko Razpoke, v kateri prevladujejo motivi narave, ogroženega zamejskega slovenstva, osebnih razočaranj, tudi erotičnih, ter motivi mesta z osamljenim posameznikom in bojem za preživetje. 1967 je njegov dramski prvenec, alegorično-simbolno dvodejanko Ne vedno kakor lastovke s tematiko ogroženega primorskega zamejskega slovenstva in izseljevanja, uprizorilo tržaško Slovensko gledališče. 1972 je isto gledališče uprizorilo njegovo družbenokritično dramo Pravila igre o sodobni urbanizaciji, ki načenja zamejsko slovenstvo, sloneče na kmetstvu. 1975 je isto gledališče uprizorilo njegovo dokumentarno igro Rižarna o tržaškem uničevalnem koncentracijskem taborišču. Napisal jo je s pesnikom in dramatikom Miroslavom Košuto po gradivu časnikarja Albina Bubniča. 1981 so ob odprtju slovenskega Kulturnega doma v Gorici uprizorili Benedetičevo Krvavo rihto. Kot publicist je pisal o problemih zamejskih Slovencev in položaju tržaškega slovenskega gledališča. Prevajal je iz italijanščine, španščine, poljščine in ruščine, večinoma za Radio Trst A.
Komentiraj posredujte nam svoj komentar ali predlog za izboljšavo vsebine